Sraz účastníků akce je před kostelem sv. Františka z Assisi. Svaz vysloužilců zařadil úspěšně dokončený projekt do početné řady realizovaných akcí. Vzpomeňme obnovení památníku v Novém Hraběcí, obnovení pomníku vojínu Richterovi na Schweidrichu, obnovení válčených hrobů na šluknovském hřbitově, obnovení pomníku padlým turnerům v Jiříkově – Filipově apod.

Památník na Studánce byl obnoven z podnětu svazu, ve spolupráci s varnsdorfským zastupitelem a patriotem Jiřím Suchardou a celkovou rekonstrukci finančně  zastřešilo Město Varnsdorf. Minulou sobotu se uskutečnila brigáda členů svazu, aby bylo místo pietně upraveno a připraveno na slavnostní odhalení.

Po devadesáti pěti letech se vrací pomníku jeho původní účel i krása. Datum odhalení přímo koresponduje s oslavou stých narozenin paní Marie Henkové –  místní rodačkou, jež  s humorem sobě vlastním vždy ráda vyprávěla různé příhody ze života malé obce a také o svém celoživotním poslání pečovat o německé hroby na místním hřbitově.

Organizátoři sobotní akce jsou připraveni zodpovědět veškeré dotazy týkající tématu vysloužilců a období první světové války v regionu či nadchnout nové sponzory či nalézt spolupracovníky. Veřejnost se s činností spolku může seznámit internetových  stránkách  www.vyslouzilci.cz.

Víte že…obec Studánka je ideálním výchozím místem k návštěvě pramenů říčky Křinice, která protéká pak Krásnou Lípou, dále nádhernou krajinou  Národního parku České Švýcarsko, na saské straně lemuje v údolí  trať  turistické historické tramvaje,  
aby se pak v lázeňském saském městečku Bad Schandau vnořila do toku velké řeky Labe.

Autor: Dana Štefáčková