Dostat se na střední školu? Pokud žák nemá v deváté třídě na pololetním vysvědčení vyloženě špatné známky jako čtyřky, neměl by to být pro něj problém. Většina středních škol totiž ruší přijímací zkoušky. Trvají na nich pouze gymnázia. „Ověřujeme si tak znalosti žáků, kteří k nám přicházejí z nejrůznějších škol. Úroveň těchto škol může být dost rozdílná, a tak se tímto snažíme znalosti porovnávat a vybírat jen ty nejlepší,“ řekl ředitel varnsdorfského biskupského gymnázia Jiří Čunát.

Studentem jiné střední školy se tak v podstatě může stát každý, kdo splní kritéria dané školy, na kterou se hlásí. Záleží jen na řediteli, jaké podmínky k přijetí nových studentů stanoví. V průběhu přijímacího řízení však může ředitel školy podmínky přijetí ještě poupravit či doplnit.

Málo žáků

Pevná kritéria k přijetí na Střední průmyslovou školu strojní a dopravní v Děčíně sdělí její ředitel Josef Šlapák do konce měsíce ledna. Avšak pokud se přihlásí málo žáků, nebudou se konat ani přijímací zkoušky. „V tomto případě bude důležité, zda žák neměl žádné čtyřky z důležitých předmětů jako je matematika, fyzika či český jazyk,“ vysvětlil Josef Šlapák. Doplnil, že hned v prvním ročníku se ukáže, zda student má schopnosti navštěvovat střední školu a zda zvládne náročné učivo. „Řekl bych jednoduše, že to má pouze ve svých rukou,“ uvedl ředitel.

Proč ano?

Jiří Čunát, Biskupské gymnázium Varnsdorf
Přijímací zkoušky jsou rozhodně dobré. Škola si může ověřit znalosti žáků, kteří na střední školy přicházejí s různými znalostmi. Úroveň základních škol je totiž hodně rozdílná. A šanci studovat by měli dostat pouze ti nejlepší.

Pokud se bude hlásit více zájemců než může škola přijmout, bude hlavním kritériem přijetí průměrný prospěch. „Pak budeme vybírat budoucí studenty pouze podle pořadí, ty s nejlepším průměrem,“ řekl ředitel děčínské průmyslovky. Podle něj je ale lepší přijímací zkoušky nepodstupovat. „Někdo zrovna v ten den nemusí být úplně zcela zdravý, a tak se mu zkoušky ani nemusí podařit. Žáci se nemusí zbytečně stresovat,“ dodal Šlapák.

Ani žáci, kteří se budou hlásit na Evropskou obchodní akademii v Děčíně se nebudou muset podrobit přijímacím zkouškám. „Budeme brát žáky podle průměrného prospěchu, kterého dosáhli v prvním pololetí deváté třídy až do úplného naplnění třech tříd po třiatřiceti studentech,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Helena Syslová.

Tři přihlášky

Žáci mají možnost podat si až tři přihlášky na střední školy. „Podle toho budeme plnit třídy. Je možné, že někdo, kdo by se dostal k nám na školu, ale nenastoupí, protože si vybere jinou,“ dodala Helena Syslová.

Proč ne?

Libor Kunte, SZaZŠ Libverda, Děčín
Za současného stavu je lepší, že se přijímací zkoušky nedělají. Je málo žáků. Jsem pro, aby vůbec nebyly. Máme nastavená jiná kriteria, podle kterých si budoucí studenty vybíráme. Je to především zájem o obor.

Žáci, kteří si vybrali Střední zahradnickou a zemědělskou školu Libverda v Děčíně, rovněž nemusí podstupovat přijímací zkoušky. „Pro nás bude důležité, jaký měl žák průměrný prospěch a jaký projevuje zájem o obor. Například, zda navštívil školu při dni otevřených dveří nebo jak je schopný svůj zájem doložit,“ uvedl ředitel Libverdy Libor Kunte. Podle něj je to tak správné a zkoušky by se dělat neměly.

Přijímačky se na většině škol ale ruší především ze dvou důvodů. „Do prvních ročníků nastupují slabší populační ročníky a zájem o odborné školy výrazně klesá,“ uvedla Bohumila Beranová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Možnost začít studovat na střední školu by měl mít každý, kdo se na to alespoň trochu cítí, tvrdí ředitel Základní školy Na Stráni Vít Průša. „Myslím si, že je to menší zlo, než procházet nějakým sítem. U někoho se mohou studijní schopnosti projevit až později. Proto je lepší nedělat přijímačky. Ať si to každý zkusí,“ dodal Vít Průša.

Podle čeho ředitelé škol vybírají?

Žáci devátých tříd mohou podat až tři přihlášky na střední školy, a to do 15. března. To se však může podle mluvčí z Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumily Beranové brzy změnit. Ředitelé škol si budou své budoucí studenty vybírat především podle průměrného prospěchu. Zpočátku dostanou šanci pouze ti nejlepší, pak se teprve mohou umístit ti ostatní. Důležitým faktorem bude zájem o obor, na který se dotyčný žák hlásí. Podle některých ředitelů je ale správné, že šanci studovat dostane víc žáků. U někoho se studijní schopnosti mohou projevit později.