Novou útulnu, dřevěné „áčko“ zastřešené plechovými šablonami, turisté najdou na Stezce Českem u hranic s Německem asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky. „V zadní části je jednoduchá pryčna, kde by se dokázalo vyspat čtyři až pět lidí, v přední části stolek s lavicí, aby tu člověk mohl posedět a třeba se nasvačit,“ uvedl místní lesní správce Jan Drozd.

Útulna na mapě: ZDE.

V rámci Programu Lesy pro život chce podnik na státních pozemcích, které spravuje, umístit v regionech i další útulny. „Myslíme na turisty, takže když je zastihne déšť, vánice nebo noc, bude pro ně útulna vítanou záchranou. Mohou si v ní ale taky jen na chvíli odpočinout,“ sdělil ekonomicko-správní ředitel Lesů ČR Zbyněk Šmída. „V letošním rozpočtu jsme na útulny vyčlenili necelé čtyři miliony korun. Nyní vybíráme vhodná místa pro jejich stavbu a připravujeme projektovou dokumentaci s jednotným designem dvou variant – horských objektů se šikmým sklonem střechy a těch ostatních v nižších polohách,“ dodal. Vybudování jedné útulny trvá přibližně měsíc a částka by neměla přesáhnout 200 tisíc korun. V chráněných oblastech záměr Lesy projednávají se zástupci ochrany přírody.

Zdroj: Youtube

Další útulna, která se nachází těsně pod Klínovcem, čeká na dokončení. „Až to počasí dovolí, položíme střechu a dřevěné pódium na spaní. Na jaře bude hotovo,“ upřesnil Václav Bašta, severočeský ředitel Lesů ČR.

Místa vhodná pro útulny vytipoval Jan Hocek, autor tuzemských turistických a poutních stezek Via Czechia, který spolupracuje i na vizuální podobě obou variant: „Soustředil jsem se na to, aby se útulny postavily nedaleko od stezek a přírodního zdroje vody, v pokud možno rovinatém terénu a v odlehlých místech, kde není možné využít komerční ubytování. Projektované jsou zcela prakticky a tak, aby se maximálně využila celá plocha,“ informoval Hocek.

Útulny turisté na severu Čech v současné době najdou především v Německu, podél hranic s Českem. Hned několik jich je za hranicemi u České brány či Kristina Hrádku a dále směrem na západ, v některých si turisté mohou odpočinout také v Saském Švýcarsku.

Mohlo by vás zaujmout: Ježíšovy ještěrky i jedovatý primát. Rajské ostrovy odhalují zvířecí kuriozity

Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská