Jiřetín pod Jedlovou – Zhruba pětadvacet hektarů lesa u Jedlové, v pruhu pět set metrů širokém a kilometr a půl dlouhém není les ale jen holina. Stromy, které tu ještě v pondělí odpoledne stály, smetla večerní vichřice. Úsek začíná u nádraží v Jedlové, táhne se přes Malý Šébr až na Českolipsko. „Vypadá to, jako by se tudy prohnalo tornádo, úsek má totiž přesně pevný začátek i konec,“ prohlížel si spoušť šéf rumburské lesní správy Pavel Bik. Škodu zatím odhadl jen velmi nepřesně. „Myslím, že to bude tak patnáct až dvacet tisíc korun,“ řekl.
Vichřice brala všechno, co jí stálo v cestě. Stromy prý nejen vyvracela, ale i lámala ve výšce deseti metrů jako sirky. „Dřevo bude velmi znehodnocené,“ upozornil Bik.
Lidé, kteří se na Jedlovou chystají, musí být opatrní a nevstupovat do míst, která zapovídají cedule. „Cesty jsou prořezané, ale na nebezpečná místa v lese jsme rozvěsili upozornění,“ dodal lesní správce. Do konce týdne by lesníci měli začít popadané stromy těžit.
Přestože kalamita naházela stromy i na železniční trať, vlaky stály jen v pondělí večer, v úterý jezdily normálně. „V pondělí nejezdily vlaky do dvaadvacáté hodiny mezi Svorem a Chřibskou, stromy jsou ale už odstraněné, takže se jezdí bez problémů,“ uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Už v pondělí večer totiž na místo dorazily dobrovolní hasiči, kteří se o první likvidaci popadaných stromů postarali.. „Kolem deváté jsme vyrazili na záchranu nádraží v Jedlové. Po příjezdu na rozcestí nás čekal naprosto ohromující obraz zkázy,“ popsal pondělní zážitek Jiří Sucharda, velitel varnsdorfských dobrovolných hasičů. Vývraty střídaly stojící pahýly velkých stromů jakoby přestřižené ve výšce deseti metrů, mezi tím zpřerážené betonové sloupy a spadlé vedení k nádraží. „Před jednotkami dobrovolných hasičů z jednotek Horní Podluží, Dolní Podluží, Varnsdorf, Chřibská a drážních hasičů z Děčína stála neproniknutelná bariéra bránící příjezdu k poškozenému nádraží,“ dodal Sucharda.
Po více jak čtyřech hodinách tvrdé práce se hasičům společnými silami podařilo obnovit průjezd k nádraží tak, aby se k němu dostala obsluha a energetici, kteří se snaží obnovit dodávky proudu. „Následkem vichřice došlo k pádu zhruba kilometrového vedení vysokého napětí. Energetici zajistili náhradní dodávku agregátem a zákazníci tak výpadky elektřiny nepociťují. V terénu jsou ovšem poruchové čety, které opravují poškozené vedení,“ uvedla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Varnsdorf zasypaly kroupy