Máme se bát, že naše děti zneužije deviant či pedofil? Takovou otázku si kladou mnozí rodiče školáků ze Šluknovska. Některé děti si totiž přinesly v žákovských knížkách upozornění, že zatím neznámý muž ve dvou případech lákal do auta malé dívky. Poprvé to bylo koncem února v Krásném Poli u Chřibské.

„Děvčátko naštěstí uteklo,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Ten samý den se ale mělo auto objevit i na náměstí v Krásné Lípě. I tady lákal řidič do auta malou dívku, ani ona lákavým řečem nepodlehla, naopak se svěřila rodičům. „Ti nám záležitost oznámili, jedné dívce je osm, druhé devět let,“ dodal Cvik. Uvedl, že dívky nedokázaly muže pořádně popsat, věděly jen, že je střední postavy a že má bílou pleť.

„Auto má být velké, stříbrné, zřejmě mercedes a je pravděpodobně z libereckého kraje, má ve značce L,“ popsal Cvik. Jiné stopy k odhalení muže policie zatím nemá.

„Ano stalo se to. Děti jsme upozornili, poučili je, jak se mají v takovém případě chovat,to samé by měli udělat i rodiče,“ řekl ředitel Základní školy ve Chřibské Petr Hloušek. Víc se o případu odmítl bavit.

Děti upozorní i ředitelka Základní školy v Krásné Lípě Ivana Preyová. „Prevenci děláme vlastně pořád. I my jsme tu loni měli podobný případ, do něhož byly zaplatené dvě žákyně sedmé třídy,“ řekla Preyová. Dodala, že ohroženou skupinou jsou především děti ze sociálně slabých rodin. „Rodiče jim ledascos nemohou koupit a děti pak pod vidinou toho, že něco dostanou zadarmo, mohou skutečně naletět nebezpečnému člověku,“ vysvětlila ředitelka. V dubnu dokonce škola pořádá projektový týden, jenž bude zaměřený právě na nejrůznější nebezpečí, jež mohou děti potkat.

Zhruba před rokem se podobný případ objevil v Dolní Poustevně. „Přišli mi to ohlásit rodiče dětí. Před jednou z autobusových zastávek v sedm hodin ráno nabízel nějaký cizí muž dětem sladkosti, záležitost jsem tehdy ohlásil policii,“ řekl dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka. Policie tehdy nic nezjistila, muž už se zřejmě neobjevil.

Na Děčínsku se už minulosti velmi nebezpeční sexuální devianti objevili. Zřejmě jeden z nejdramatič­tějších případů se odehrál před jedenácti lety v Děčíně. Za pokus o vraždu desetileté dívenky poslal tehdy ústecký krajský soud Němce Jense Sammela na dvanáct let do vězení. Sammel, který podle znalců trpí sexuální úchylkou, po vykonání trestu už nesmí republiku navštívit. Sammel dívku zastavil na ulici v Děčíně, přičemž ji ohrožoval pistolí. Na odlehlém místě, kam dítě zavedl, mu uhodil hlavou o strom. Pak děvčátko dvakrát udeřil zbraní do hlavy. Dívka si zachránila život tím, že začala předstírat, že je mrtvá. Sexuální deviant Sammel byl už odsouzen za zneužívání dívek v Německu, odkud uprchl do České republiky.