Do tajů lyžařského umění je na hornopodlužské sjezdovce zasvěcovali tamní lyžařští instruktoři. A že se dětem rychlá jízda na lyžích líbila, bylo slyšet i vidět. Děti svou radost dávaly najevo výskotem, úsměvem a zářícíma očima.

„Pojď, už si odpočineme,“ přesvědčoval například Pavla tatínek. „Ne ještě ne,“ kontroval mladý lyžař, který se společně s instruktory Karlem a Evženem proháněl po sjezdovce na biski. Pavel dříve sice lyžoval, kvůli své nemoci to ale dnes bez pomoci nedokáže. Aktivity hornopodlužské lyžařské školy mu tak opět umožnily svištět po sjezdovce a užívat si něčeho, co už normálně nemůže.

„Výuce vozíčkářů a postižených jsme se intenzivně začali věnovat již v loňském roce, kdy k nám poprvé přijeli i děti z Bobříku, který je podporován charitativním fondem Pink crocodile Charity for children,“ řekla vedoucí lyžařské školy TimSki Hanka Jurčková.

Dodala, že speciální výuka je založena na metodice výuky Centra handicapovaných lyžařů v Jánských lázních, kterou v loňském roce úspěšně absolvovali.

Výuka vozíčkářů probíhá na monoski, a to pro lyžaře s vícečetnými vadami či děti s těžkým kombinovaným postižením na biski.

Malí bobříci ovšem nejsou jedinými postiženými dětmi, které se po hornopodlužské sjezdovce kdy proháněly. Klasickému lyžovaní se pod vedením lyžařských instruktorů letos učily i popálené děti z občanského sdružení Bolíto, pro které tu navíc pořádají i sbírku, jejíž výtěžek bude použit na rehabilitační pobyty těchto dětí u moře.

Sbírka pro popálené děti má letos dost pohnutý osud muselo se totiž začít vybírat znovu od začátku poté, co vybrané peníze kdosi odcizil přímo z lyžařského domku. O případu jsme již psali.

Autor: Šárka Pešková