Příspěvek na ošatné úředníkům většina radnic na Děčínsku neposkytuje. Jen někteří si mohou za peníze z městského rozpočtu dojít ke kadeřníkovi nebo si koupit slušivý oděv.

„Magistrát platí ošatné pouze matrikářkám a oddávajícím, kteří se účastní se svatebních obřadů nebo třeba vítání nových občánků. Matrikářky dostávají čtyři sta korun na den a oddávající devadesát. Peníze mohou použít na kadeřníka nebo na ošacení a jsou jim proplaceny na základě předložených účtenek,“ řekl Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Vysvětlila, že čtyři stovky dostanou matrikáři samozřejmě jen za ty dny, kdy se účastnili obřadu.

Úředníci jsou těmi, kteří by měl úřad reprezentovat, a to i svým oblečením. „Nemáme žádný předpis, jak by měl úředník chodit oblečený, ale rozhodně tu pracují rozumní lidé a vědí, do čeho se oblékat. Žádné výstřelky se tu neobjevují,“ dodala Lakomá.

Ani ve Varnsdorfu radnice své úředníky neobléká. „Pouze pracovníci,kteří pracují v terénu, stavební úřad,správa majetku, mají dle zvláštních předpisů nárok na ochranné pomůcky,“ řekl tamní starosta Josef Poláček.

Peníze na nové šaty nedostanou úředníci ani v Rumburku.

Naopak peníze na šaty dostávají úředníci Krajského úřadu v Ústí nad Labem. „Ošatné je peněžitá dávka, vyplácená za účelem reprezentace při výkonu veřejné správy jako příspěvek na pořízení vhodného oblečení pro styk s veřejností. Krajský úřad tím rozumí oblečení konzervativního stylu, které nenese prvky sportovního či volnočasového oblečení, včetně obuvi. Příspěvek není součástí platu, krajský úřad jej poskytuje proti předloženým nákupním paragonům,“ řekl František Janačík z kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje.

Příspěvek je poskytován zaměstnancům Krajského úřadu Ústeckého kraje a také uvolněným členům krajského zastupitelstva a to v rozsahu tisíc až dva tisíce na zaměstnance za každý odpracovaný měsíc. Čerpaná částka podléhá odvodu daně z příjmu a sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

V rozpočtu Ústeckého kraje je na ošatné v tomto roce vyčleněna částka 5,87 milionu korun pro 490 zaměstnanců krajského úřadu a dále 408 tisíc korun pro uvolněné členy krajského zastupitelstva.

Radnice ani neuvažují o tom, že by zaměstnancům pořídily uniformy po vzoru liberecké radnice. Tamní úředníci jsou od 1. ledna letošního roku za přepážkami k vidění v tmavě modrých vestách s šátkem či kravatou s logem. Uniformy mají sjednotit vzhled pracovníků za přepážkami a přispět k jejich lepší identifikaci. Stejnokroje pro pětatřicet úředníků přišly město na pouhých šedesát šest tisíc korun.

„Určitě u nás uniformy nezavedeme. To, co má naše úředníky odlišovat od příchozích občanů, je dle mého soudu úsměv, pohoda a vstřícnost vůči nim,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška.