Zfušovaná rekonstrukce školy byla příčinou nečekaného pádu šenovského místostarosty Miloše Růžičky.

Havarijní stav budovy I. stupně základní školy byl předmětem posledního jednání zastupitelů.

Škola byla před více jak deseti lety zrekonstruována, ale až teď se ukázalo, že nákladná rekonstrukce hrazená z dotací byla fušeřinou, která mohla být příčinou zřícení střechy školy.

Již delší dobu zatékalo ze střechy do půdního prostoru, a proto bylo nutné závadu opravit. Ale po odkrytí opláštění půdy všem přítomným hrůzou zatrnulo.

Dřevomorka rozežrala trámy

„Zjistili jsme, že statika nosných trámů střechy je katastroficky narušena plísněmi a dřevokaznými houbami. Navíc, některé trámy nebyly ukotveny ke konstrukci budovy a končily třeba i metr od zdi. Neprodyšné opláštění bylo příčinou vzrůstající vlhkosti a živnou půdou pro dřevomorku, která za těch několik let rozežrala téměř všechny dřevěné trámy. Střecha držela jen na dobré slovo,“ s hrůzou, co všechno se mohlo stát, vzpomněl zástupce ředitelky školy Antonín Borovka. „Ta rekonstrukce nebyla dobře odvedená a již tenkrát to museli stavbaři nebo stavební dozor vědět,“ dodal.

Děti měly nad hlavami rakovinotvorné látky

Další horor na pracovníky školy a města však ještě čekal. Po odkrytí podlahy půdního prostoru zjistili, že firma, která tenkrát rekonstrukci prováděla, neodvezla původní dehtovou, silně karcinogenní střešní krytinu pryč. Místo toho ji zastlala do podlahy místnosti, kde měla být herna a dětská knihovna. Rakovinotvorné látky tak měly šenovští prvňáčci přímo nad hlavami.

Rekonstrukce školy probíhala v době, kdy byl starostou města současný místostarosta Miloš Růžička. A nyní ho zastupitelé Velkého Šenova na svém jednání vyzvali k zodpovědnosti. K překvapení všech si Růžička na nic nevzpomínal a zodpovědnost za rekonstrukci školy odmítl převzít.

Bez jedné ruky

Není se co divit, že chvíli na to zvedli, kromě jedné zastupitelky, všichni přítomní ruku pro návrh Antonína Borovky na místostarostovo odvolání. Na jeho místo byla vzápětí zvolena dlouholetá zastupitelka Věra Landová.

„Ta reakce zastupitelů byla tak rychlá a spontánní, že nás všechny, a nejen pana Růžičku, zaskočila,“ svěřila se ještě se stále živými nepříjemnými pocity nová místostarostka.

„Jeho odvolání překvapilo nejen jeho, ale tak trochu i nás, ale v tomto případě zastupitelé neměli jinou volbu,“ dodala.

Případem se zabývají policisté. Měli by určit míru zavinění osob zodpovědných za rekonstrukci střechy, ať již je to bývalý starosta Růžička, firma, která opravu prováděla, nebo stavební dozor.

GABRIELA DOUŠOVÁ