Střelba z pistole na ulici vystrašila v minulých dnech lidi v teplické části Řetenice. Se zbraní v ruce si tu dlouhou chvíli krátil 38letý opilý muž. Když na místo přispěchala přivolaná hlídka strážníků, dotyčný spal na zemi, pistole ležela kousek od něj. Po probuzení byl agresivní. V krvi měl 3,6 promile. Vystřízlivěl na nové teplické záchytce, kam ho strážníci převezli. Zbraň zajistili policisté.

„Mířil do vzduchu, nedošlo k žádnému zranění,“ konstatoval mluvčí teplické policie Daniel Vítek. „Bude vyšetřován pro podezření z porušení zákona o zbraních a střelivu,“ dodal s tím, že plynová pistole, kterou střílel, je volně prodejná od 18 let a nevyžaduje speciální registraci u policie. Nicméně zacházení i s takovou zbraní podléhá určitým pravidlům.

Před dvěma měsíci by tento do němoty opilý a agresivní muž zabíral do vystřízlivění lůžko na interně v teplické nemocnici. Od 13. května ale funguje pro takovéto případy v Teplicích protialkoholní stanice, kde agresivní lidé končí. K dispozici je pro celý kraj. Za dobu provozu tu už nocovalo přes šedesát opilců.

Byl mezi nimi i cizinec, který minulý týden dělal nepořádek v Dubí. Prodavačka z obchodu v Krušnohorské ulici oznámila strážníkům, že do prodejny opakovaně chodí muž v podnapilém stavu, lomcuje dveřmi a chová se agresivně. Nakonec se vymočil přímo před obchodem. Přivolaní strážníci mu dali pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku a převezli ho na záchytku.

Právě strážníci nebo také policisté jsou ti, kdo klienty do záchytné stanice přivážejí. Asistují i záchranářům, když je někdo z pacientů hrubý. Po vystřízlivění si ho ve stanici policisté zase vyzvednou k dořešení problému. Podle vedoucího operačního odboru krajské policie Jiřího Fádlera to bývá nejčastěji kvůli agresivitě. „Jsou to často porušení občanského soužití jako třeba rodinné hádky nebo rozepře se sousedy a podobně,“ uvedl nedávno policista v rozhovoru pro Český rozhlas Sever.

Podle zkušeností z dosavadního provozu končí na záchytce agresivní opilí lidé z Teplicka a sousedního Ústecka. V menší míře pak z Děčínska, Litoměřicka a Lounska. Zatím se nepotvrdily obavy vedení Teplic, že ve městě budou nepřizpůsobiví lidé odjinud zůstávat.

Přenocování zde vyjde na 3000 korun. Poplatek od klientů slouží k částečnému krytí nákladů na zajištění této nepřetržité služby. Ředitel teplické nemocnice Tomáš Hrubý při spuštění provozu záchytky uvedl, že ne všichni zřejmě budou ochotní za pobyt zaplatit. „Na základě zkušeností z jiných krajů odhadujeme vymahatelnost v optimistické variantě možná až 30 procent,“ řekl v květnu. A zatím se to také potvrzuje.

Celý provoz hradí Ústecký kraj, na rok předpokládá náklady 20 milionů korun. Záchytná stanice funguje v areálu teplické nemocnice, která je pod správou společnosti Krajská zdravotní.