Nejen s rodiči na zahraniční dovolené musí trávit děti prázdniny. Domy dětí i jiná zařízení pro ně přichystaly i letos bohatou nabídku.

„My už vlastně třetím rokem pořádáme dva indiánské tábory, jeden hned první prázdninový týden na své Terénní ekologické základně Buk v Krásné Lípě, druhý pak poslední týden v srpnu v táborové osadě Klondyke v Severní u Lobendavy,“ řekl Šárka Pešková z ČSOP Tilia Krásná Lípa. Tábory jsou pouze týdenní a o maximálním počtu šestadvacet dětí. „Je to především kvůli tomu, že jsou určené spíš malým dětem, které by nemusely delší odloučení od rodiny dobře snášet. Pešková doplnila, že Tilia na prázdniny vyhlásí fotografickou pro fotografy od čtyř do osmnácti let na téma Máme rádi přírodu. Ve hře je také stále ještě týdenní fotografické sympozium, kterého se v loňském roce zúčastnilo třicet mladých fotografů ve věku od 10 do 15 let z celé republiky.

Ani děčínská zoologická zahrada nezůstává s prázdninovou nabídkou pozadu. „S prázdninovými aktivitami začínáme už 27. června akcí Prázdniny začínají v zoo. Každoročně se setkává s velkým ohlasem, protože kdo se na konci roku pochlubit samými jedničkami, ten dostane vstup do zoo zcela zdarma,“ řekla specialistka pro mediální a informační činnost Alena Houšková z děčínské zahrady. Po celé prázdniny se budou moci návštěvníci vydat na prohlídku zoo společně s průvodcem. Tuto službu je ale nutné předem objednat. Služba je zdarma.

Akcí s největším ohlasem návštěvníků je Pohádková zoo, kdy je zahrada plná pohádkových postaviček, děti čekají pohádkové soutěže. V loňském roce se do Pohádkové zoo vypravilo více než osm stovek lidí.

„Téměř celý srpen bude patřit další aktivitě v rámci mezinárodní kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nazvané 2008: Year of the frog. Půjde o veselou stanovištní soutěž o obojživelnících s názvem Rok žáby,“ pozvala Houšková do prázdninové zahrady.

Ani děti ze sociálně narušených rodin nepřijdou zkrátka. Na letní dětský tábor a dva víkendové pobyty se totiž podařilo městu Děčín získat dotaci od Ministerstva vnitra ČR.. Pobytové programy jsou ideální pro navázání kontaktu nejen s dětmi, ale i s jejich rodinami, se kterými pak lze průběžně pracovat. Dalším cílem sociálních projektů je nabídnout dětem možnosti účelného trávení volného času a změnit jejich mnohdy špatné životní návyky. „Tyto projekty má na starosti již několik let odbor sociálních věcí a zdravotnictví. V letošním roce jde prakticky o úspěšné pokračování z let minulých. I když jsou výsledky sociální prevence špatně měřitelné či zjistitelné, zkušenosti ukazují, že jde o účinnou formu preventivních aktivit,“ popsal další z projektů Marcel Horák, ředitel děčínské městské policie, jež má programy prevence kriminality na starost.

Domy dětí na Děčínsku nabízejí už tradiční prázdninové pobyty. Třeba dům dětí na Letné pořádá letos třináct táborů tuzemských i zahraničních, dům dětí v Teplické ulici nabízí už tradiční prázdninové pobyty v Jiřetíně pod Jedlovou. Oba domy také nabízí příměstské tábory pro ty děti, jež z jakýchkoliv důvodů nemohou jet na letní tábor. O nabídce všech prázdninových akcí se zájemci dozvědí přímo v domech dětí i na jejich webových stránkách.