„Pěší hlídka bude zajišťovat dohled nad veřejným pořádkem každý den od devíti hodin dopoledne do jedenácti hodin večer,“ řekl zástupce ředitele městské policie Tomáš Pavlík. „Pěší hlídka pokryje denní dobu, kdy se ve městě pohybuje nejvíce lidí, kteří uniformované hlídky samozřejmě vnímají jako výrazný bezpečnostní prvek. Během nočních hodin pak budou dohled zajišťovat autohlídky a psovodi,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Dodal, že pěší hlídka se má primárně zaměřovat na centrum Podmokel, kde městská policie eviduje nejvíce požadavků na výraznější posílení dohledu nad veřejným pořádkem. Začátkem roku se navíc počítá s navýšením počtu strážníků o dalších deset. Městská policie tak bude mít celkem sedmdesát zaměstnanců.

Přijetí nových strážníků schválila rada města. „Důvodem je dlouhodobě deklarovaná snaha vedení města zajistit vyšší pocit bezpečí v ulicích,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Nové posily přijdou městskou kasu přibližně na čtyři miliony korun. Častějších kontrol strážníků by se tak mohla dočkat například Mariánská louka, která se nachází v centru Děčína.

MLADÍ POTÍŽISTÉ

Kromě pejskařů a rodin s dětmi se tu schází i problémová mládež, která dělá nepořádek a popíjí alkohol na veřejnosti. Městská policie louku pod zámkem kontroluje i několikrát denně.  Městská policie hledá vhodné uchazeče. „Ideálně bychom stáli o bývalé strážníky nebo aktivní strážníky, kteří slouží v jiných městech. U nich je zařazení do služby přeci jen rychlejší,“ přeje si Horák.

Noví uchazeči totiž musí absolvovat několikaměsíční výcvik, zkoušky před komisí ministerstva vnitra. „Nějakou dobu trvá, než si osvojí všechny dovednosti v praxi,“ přiblížil Horák. Po posílení hlídek chce pěší hlídky zintenzivnit i na sídlišti na Starém Městě. Ještě předloni měla městská policie 60 zaměstnanců, v roce 2014 dokonce jen 52. Tehdy když někdo odešel, z úsporných důvodů nikoho dalšího nepřijímali.

Ne všichni zaměstnanci ale vyráží do ulic. Několik z nich sedí u kamerového systému, strážníci mají také administrativní zázemí.