Téměř každý rok se těšila Marta z Děčína na prosincovou výplatu svého manžela. Pravidelně totiž tento měsíc dostával vánoční odměnu v podobě několika tisícikorun. Peníze navíc pak mohli Marta s manželem utratit za vánoční dárky. Letošní Vánoce pro ni i další rodiny na Děčínsku budou mnohem chudší. Firmy totiž na vánoční odměny nemají fondy a svým lidem na Vánoce nepřispějí. Většinu podniků k tomuto kroku dohnala ztráta pravidelných odběratelů a zákazníků. Teprve v těchto týdnech se snaží dohánět ztráty z minulých měsíců.

Potvrdil to i majitel děčínské firmy Delfi Aleš Röhrich. „Žádné plošné odměny před letošními Vánoci vyplácet nebudeme. Maximálně vybraní zaměstnanci dostanou odměnu za nějakou výjimečnou činnost,“ řekl majitel firmy.

Doplnil, že v posledních měsících firma zaznamenala úbytek zakázek a tím pádem i ztrátu, kterou zatím podnik nedohnal. Jediné na co se zaměstnanci mohou těšit je společný vánoční večírek. „Avšak nebude tak honosný jako v letech minulých, bude částečně omezený,“ dodal Röhrich.

Na odměny nejsou peníze

Majitel jílovské firmy, který si nepřál zveřejnit své jméno ani název firmy, aby nepoškodil její jméno řekl, že v letošním roce na odměny pro své zaměstnance v kase nezbude ani halíř. „Letos nikomu nemůžeme přilepšit před Vánoci. Podobná situace byla už v loňském roce. V předchozích letech jsme svým lidem před Vánocemi odměny vždycky dávali. K tomuto kroku nás dohnal nás k tomu razantní úbytek zakázek,“ vysvětlil majitel firmy.

PTALI JSME SE: Očekáváte od svého zaměstnavatele přilepšení na Vánoce?
ČTĚTE ZDE>>>

Podle jeho slov se firmě obrat v letošním roce zmenšil o polovinu. „Máme tak akorát na to, abychom mohli splácet úvěry a leasingy na vybavení firmy,“ řekl podnikatel.

Jediné, co firma svým zaměstnancům i přes finanční nedostatek stále hradí, je důchodové připojištění. A to i přesto, že je nyní účetně v minusu.

Předvánoční večírek

Na odměny se mohou těšit někteří zaměstnanci firmy Mikov v Mikulášovicích. V jaké podobě či výši ale odměny budou, je stále zahaleno tajemstvím. „Pro všechny zaměstnance máme připravené drobné dárky,“ prozradil část tajemství obchodní ředitel firmy Mikov Ladislav Bezděk. Doplnil, že výplata finanční odměny je závislá na počtu odpracovaných let u firmy. Všichni mikovští pracovníci se ale mohou těšit na rozlučkový předvánoční večírek, který pro ně firma letos připravuje.

Plošné výplaty odměn pro své pracovníky před Vánoci nikdy nepraktikovala varnsdorfská firma Tos. „Ke konci roku pouze vyplácíme věrnostní odměny za dlouhodobou činnost u naší firmy,“ řekl finanční ředitel formy Tos Varnsdorf Jan Rýdl. Doplnil, že ani předvánoční večírek podnik nepořádá. „Máme okolo pěti set zaměstnanců, a to prostě nejde,“ dodal Jan Rýdl