Výlet do Žandova, jak se Bad Schandau česky říká, je v současné době komplikovaný. Přes Hřensko se do něj nedostanete, ještě v neděli totiž na německé straně hasiči likvidovali následky ničivého požáru. Ideální je tedy vzít to do Německa přes Petrovice; po klikatých silnicích k Toskana Therme dorazíte zhruba za půl hodiny. 

Areál najdete na pravém břehu Elbe, pardon, Labe. Při průjezdu bránou na parkoviště vám automat „vyplivne" čip, pomocí kterého při odjezdu zaplatíte  - připravte si při odchodu jedno euro. 

To je celkem příjemná cena, ale jinak vás musím trošku polekat. Za dvě hodiny dá dospělý 20 euro, dítě do 13 let včetně platí 10 euro. 

Za tuto cenu si užijete parádní koupání v teplé vodě, určitě budete spokojení. Na tobogány a další atrakce zapomeňte, v Bad Schandau se především odpočívá. Toskana Therme je lázeňská klinika, ve které si přijdou na své požitkáři. K dispozici mají nejen teplé bazény, ale i úžasný saunový svět. Přiznám se, že takový jsem ještě neviděl.

Zákaz vstupu do lesa. Ilustrační foto
Turisté většinou zákazu vstupu do národního parku dbali

I z tohoto důvodu je vstup na dvě hodiny nedostačující, doporučuji připlatit nějaké to euro a užít si vše dosyta. Třeba čtyři hodiny za 26 euro.

Úžasným zážitkem je pobyt v „chrámu tekoucího zvuku“, v originále Liquid Sound. V teplé a slané vodě se můžete vznášet téměř ve stavu beztíže. Na vodě ležíte na zádech a s ponořenými ušima si vychutnáváte zvuk z reproduktorů, které jsou i pod vodou. Je to báječný pocit, jako byste měli na uších sluchátka.

A zatímco se necháváte nadnášet vodou a unášet libými tóny, oči necháváte stále otevřené, v kopuli chrámu totiž sledujete barevnou hru světel. Ve vzduchu je navíc cítit příjemné aroma. A pozor, je zakázáno mluvit nahlas. Celý prostor unikátního bazénu není příliš osvětlen, což dotváří nebývalou aquaintimitu.

V Bad Schandau jsou k dispozici i masáže, sauny, solárka, ale i terapie sopečným minerálním bahnem. Možností vyžití je skutečně mnoho. Přímo v areálu termálů je italská restaurace, výběr jídel je bohatý.

Ještě před návštěvou Toskany rozhodně navštivte samotné městečko, špacír po historickém středu stojí za to. Vydejte se například na elegantní vyhlídku přímo ve městě - vyveze vás na ni výtah, Bad Schandau uvidíte jako na dlani.