„Směrem k řece s výhledem na Labe kavárny s možností venkovního sezení. V prvním patře směrem k silnici je výstava na téma lodě a budovy na Labi," popisuje svůj návrh Vlado Milunić, který navrhuje postavit vedle obchodního centra a přístaviště také třicetimetrovou rozhlednu.

Kromě toho by mělo být v nové budově také místo pro zaparkování třiceti aut. To by mohlo velmi ulevit Hřensku, které je sevřené v úzkých údolích Labe a Kamenice a má především v sezóně nedostatek parkovacích míst.

Obchodní centra až na výjimky, jakou je například děčínský Pivovar, jsou většinou nevzhledné, unifikované budovy. To ale nebude případ plánovaného obchodního centra s přístavištěm ve Hřensku.

„Když jsme tuto akci připravovali, řekli jsme si, že by to bylo dobré pojmout netradičně a oslovit architekta, který by dokázal připravit projekt, který by byl nadčasový. A z toho důvodu jsme oslovili pana Miluniće," vysvětluje angažování slavného architekta jeden ze spolumajitelů investora obchodního centra s přístavištěm domažlické společnosti Top Tank Libor Hammer.

Pro Miluniće byla podle jeho slov práce na tomto projektu radostí.

„Ten úkol mne strašně bavil. Vyrůstal jsem v Opatiji u moře, na gymnázium v Rijece jsem jezdil přes Kvarnerský záliv. Navíc mám v Drážďanech příbuzné," vysvětluje Milunić, proč se do projektu ve Hřensku pustil.

Vlado Milunić představuje projekt obchodního centra s přístavištěm ve Hřensku. Investor plánuje začít se stavbou za sto milionů příští rok, hotovo chce mít v roce 2020.

Ten se musel vypořádat s úzkou a dlouhou parcelou na břehu Labe, kterou mohou ohrožovat velké povodně. S tím vším musel při přípravě projektu počítat. Jako první vytvořil model, který přivezl tento týden ukázat do Hřenska. Například první patro je uzpůsobené tak, aby jej bylo možné v případě přicházející povodně rychle vystěhovat pomocí výtahů do vyšších pater.

„Když jsem se na to díval, tak jsem si říkal, že je nejlepší udělat model. Ten je totiž názorný. Když to vypadá dobře na modelu, tak je velká jistota, že to bude vypadat dobře i ve skutečnosti," vysvětluje Milunić práci s klasickými trojrozměrnými modely.

Na návrhu použil některé neobvyklé prvky. Například střecha je nepravidelně prolamovaná, navíc má prostupy pronášející světlo na druhou stranu domu. Tedy pokud bude svítit slunce z východu, ozáří západní část a opačně.

Ve svém projektu také počítá s přístavištěm, které by přímo přiléhalo k centru. Zatím není jasné, zda zde budou přistávat velké nebo malé lodě, případně oboje.

Svůj projekt investor představil již také hřenským zastupitelům.

„Čím víc takových atrakcí do obce přijde, tím pro celou obec a lidi lépe," vítá podobné aktivity místostarosta Hřenska Jan Havel.

Firmu Top Tank čeká ale ještě získávání všech potřebných dokumentů. Budou stavět totiž na břehu řeky, kterou prochází státní hranice, v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce v těsném sousedství Národního parku České Švýcarsko. Přesto je optimistická.

„Plánujeme začít se stavbou v příštím roce, hotovo by mělo být v roce 2019. Pokud vše půjde dobře," přibližuje časový harmonogram Libor Hammer.

Vlado Milunić představuje projekt obchodního centra s přístavištěm ve Hřensku. Investor plánuje začít se stavbou za sto milionů příští rok, hotovo chce mít v roce 2020.