Největší je zájem českých zákazníků tam, kde jsou supermarkety hned za hranicí. Nejsnazší to mají obyvatelé Šluknovského výběžku, ten je obklopen řadou německých měst.

Třeba v Ebersbachu, několik kilometrů od Rumburku, mělo minulý víkend před Kauflandem českou poznávací značku zhruba každé páté auto a u regálu s vajíčky byla slyšet hlavně čeština.

To samé v Seifhennersdorfu, který je vklíněn mezi Rumburk a Varnsdorf a fakticky s nimi tvoří třicetitisícové město. U menšího supermarketu bylo v pondělí večer z Česka každé druhé auto.

Podle zkušeností lidí pravidelně nakupujících v sousedním Sasku využívá německých obchodů čím dál více Čechů.

„Ještě nedávno tam chodilo nakupovat celé pohraničí, kterému šlo o kvalitu. Teď už tam chodí nakupovat úplně všichni,“ podotkl výtvarník Marek Douša, který bydlí ve Velkém Šenově a mezi zákazníky německých supermarketů patří také. Raketově rostoucí ceny vajec výrazně zvyšují zájem lidí o vlastní chov slepic.

„Běžně prodávám tak čtyři stovky slepic. V současné době je to až sedm set a nemohu vyhovět všem,“ říká chovatelka drůbeže z Jílového.

Lidé z Děčínska však nejezdí nakupovat do Německa pouze vajíčka. Řada lidí má totiž výrazně blíže do německého obchodu než do toho českého. A poměrně často preferují ty německé i v případě, kdy musejí za nákupy o několik kilometrů dále.

Lidé z okolí Rumburka a Varnsdorfu mají možnost nakoupit nejen v Ebersbachu nebo Seifhennersdorfu, ale také například v Sebnitz nebo Žitavě.

Lidé žijící v jižní části okresu pak jezdí za nákupy například do Bad Schandau, kde jsou hned dva supermarkety. Za většími nákupy pak míří každý víkend stovky aut do Heidenau, kde je velký hypermarket. Za specializovanými nákupy oděvů, elektroniky nebo dražší kosmetiky se vyplatí vyrazit do půlmilionové metropole Saska – Drážďan.

Češi v Německu si většinou nakoupí i další běžné potraviny. Výrazně levněji totiž vycházejí i sladkosti nebo kosmetika. Platí, že čím luxusnější punc to které zboží má v Česku, tím levnější je v Německu – dražší šampony, těstoviny nebo vína se tam dají pořídit zpravidla o třetinu levněji.

Přitom na začátku 90. let minulého století byla situace opačná. Němci ve velkém jezdili do Čech, protože zde bylo výrazně levněji. Posledních několik let naopak německé obchody líčí na  zákazníky z Čech.

Co se vyplatí koupit v Německu
Kromě vajec, která se nyní stávají hitem, nakupují čeští zákazníci v Německu nejraději drogerii a kosmetiku, kterou zde pořídí za výrazně nižší ceny a s vyšší kvalitou než stejné značky v České republice. Stejná situace panuje také u potravin, především mléčných výrobků, které jsou v německých obchodech až o desítky procent levnější. Částečně se na tom podílí také daňová politika státu, DPH na potraviny je v Německu totiž poloviční v porovnání s Českou republikou.