Nesnesitelná zima, strach z nenalezení vhodného místa k přespání. Takové pocity sužují především v zimním období lidi bez domova. Na Děčínsku ale přeci jen možnost přespat v pohodlí a v teple mají. O lidi bez střechy nad hlavou se města starají.

Ačkoli v okrese na případy úmrtí bezdomovců, která by byla přímo spojená s mrazem, nepamatují, města nenechávají nic náhodě a možnost přespání jim nabízejí. Bezdomovci mohou využít noclehu například v Rumburku. Město ho zajistilo od začátku prosince do konce března příštího roku.

Zoo Děčín.
Lidé si mohou zkrátit čekání na Ježíška návštěvou zoo zdarma

„Vzhledem k tomu, že nastalo zimní období a v našem městě se vyskytuje několik osob bez přístřeší, je nutné jim nabídnout krizové přespávání, alespoň po dobu zimních měsíců,“ uvedl místostarosta města Jiří Pimpara.

Noclehárna, kterou mohli využívat v předchozích letech, je v současné době neobyvatelná a její rekonstrukce by byla finančně příliš náročná. Letos mohou lidé v nouzi využít místnost v ubytovně v Horním Jindřichově.

„Lidé musí přijít na odbor sociálních věcí a tam se domluvit. Není možné tam přijít přímo z ulice, protože bychom nevěděli, co je to za člověka,“ sdělil mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Ti, kteří chtějí krizové přespávání využívat, musí také dodržovat ubytovací řád. To znamená například nekouřit a předat po přespání pokoj v původním stavu. Za ubytování zaplatí 30 korun.

Ilustrační foto
Lupiče, který přepadl benzinku v Rumburku, už policie našla

Místnost ale velkou kapacitu nemá. Přenocování nabídne zhruba čtyřem lidem. Podle mluvčího ale není třeba dalšího takového prostoru. S bezdomovci město větší problémy nemá, vloni ani nocleh nikdo nevyužil.

„Letos přespání využili pouze dva lidé. Zájem takový není, ale možnost máme, kdyby to opravdu bylo potřeba,“ dodal mluvčí.

Podobně je na tom také Varnsdorf. Lidé bez střechy nad hlavou mohou využít služeb celoročně aktivní ubytovny. V noclehárně mohou lidé nejen přenocovat, ale také se umýt.

„Posláním noclehárny je nabídnout a zajistit lidem bez domova přenocování v důstojném, čistém, suchém a teplém prostředí a poskytnout podmínky pro osobní hygienu,“ řekl vedoucí Centra sociálních služeb ve Varnsdorfu Karel Jiřišta.

Cílovou skupinou jsou pak především muži. S pracovníky mohou i svou životní situaci řešit. Kapacita místnosti je 5 lůžek a i tady zaplatí lidé 30 korun za nocleh. Přespání si ale mohou také odpracovat v rámci veřejně prospěšných prací.

Soud s tyranem psa Ronnyho byl odročen.
Trýznitel psa Ronnyho k děčínskému soudu opět nedorazil. Jednání se odročuje

Nocleh nabízí hlavně mužům na ulici také Centrum sociálních služeb v Děčíně. Noclehárna se nachází na Letné v blízkosti křižovatky Slovanské a Řecké ulice. V místnosti je k dispozici ložní prádlo i ručníky, lidé v těžké životní situaci tu najdou osm lůžek.

Podmínky jsou všude podobné. Zájemci o přespání musí mít průkaz totožnosti, být soběstační a nesmí být pod vlivem alkoholu nebo drog. Taková pravidla však mohou řadu z nich odradit. Na ulicích bývají totiž hlavně problémoví jedinci.

„Hlavně během zimního období máme vytipovaná místa, kam chodí bezdomovci nocovat a kde to lidem není příjemné. Jedním z těch míst je děčínská nemocnice,“ řekl zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Sem vyjíždějí každou zimu strážníci poměrně často. Bezdomovci, kteří v areálu špitálu chtějí přespat, bývají pod vlivem alkoholu.