Zhruba čtyři tisíce korun, peníze na lyžařské vybavení a případně malé kapesné. To je suma, s níž musí počítat rodiče dětí, které vyjedou na lyžařský výcvik. Někteří nejsou ochotni částku vydat, další by dítě o lyžařský výcvik neradi ošidili.

„Pro mě to sice není zanedbatelná suma, ale babička slíbila, že klukovi zaplatí půjčení lyží a něco přidá na samotný pobyt. O lyžařský výcvik ho přece nepřipravím. Moc dobře si pamatuji, co legrace jsme si tam užili,“ tvrdila Jana Kubečková, která vychovává dvě děti.

Ředitel Základní školy v Děčíně Boleticích Jaroslav Hauzírek míní, že spíš než nedostatek peněz, tak nezájem o sport je důvodem, proč některé děti na lyžařské výcviky nejezdí. Ty, ač jsou v ve školních osnovách, nejsou povinné.

„Vždyť s podívejte kolik peněz někteří rodiče prokouří, propijí a jinak zbytečně utratí, ale dítě na lyžák nepošlou,“ zlobil se ředitel. Přitom lyžařský výcvik není akcí, při níž by šlo jen o sport, ale i to, aby se třída stmelila.

Společná zábava

„Dnešní děti nejsou zvyklé se bavit společně, když pak zjistí na lyžařském výcviku, že to jde, společnou zábavu začnou vyhledávat, třída se dá dohromady, mají společné zážitky,“ míní Hauzírek.

Na lyžařský výcvik jezdí jeho sedmáci. Pokud jimi kapacitu zájezdu nenaplní, přidá k nim žáky z jiných tříd, jež mají o lyžování zájem. Týdenní zájezd s ubytováním, stravou a permanentkou na vleky vyjde na zhruba čtyři tisíce korun.

Do hor každoročně vyjíždí i sedmáci Základní školy ve Velkém Šenově. „Už máme výcvik za sebou, dokonce jsme za dětmi vyjeli, jelo nás čtrnáct kantorů, takže jsme si odpoledne večer užili s dětmi sněhu i zábavy,“ směje se ředitelka školy Olga Kubešová.

Běžky půjčí

Pro její školáky ale zima výcvikem nekončí. Organizuje totiž ještě týdenní výcviky na běžkách. Děti ráno přijdou do školy, nazují běžky a celý den sportují v okolí. Tak to praktikují celý týden. „Sjezdařské vybavení pro děti škola nemá, ale běžky jim půjčujeme,“ dodala ředitelka.

Ani Hauzírkova škola nemá ve skladu sjezdařské vybavení. „Ani bych si netroufl ho dětem půjčovat. Musí mít svoje s potvrzením, že mají seřízené vázaní. To kvůli zodpovědnosti za případný úraz,“ vysvětlil Hauzírek.

Základní škola Vrchlického v Děčíně také své sedmáky vysílá do hor. I tady vyjde týdenní zájezd na čtyři tisíc korun a není problém ho naplnit. „Kromě toho máme pro děti i letní týdenní pobyt u moře, samozřejmě sportovní. Tam jezdí děti nejrůznějších ročníků,“ řekl ředitel školy Jiří Brouček.

Pro účast na lyžařském výcviku je důležitý souhlas zákonného zástupce – rodiče. Nezapomeňte na seřízení bezpečnostního vázání, které účastníci výcviku musejí prokázat řediteli nebo přímo vedoucímu zájezdu potvrzením servisu anebo čestným prohlášením zákonných zástupců, tedy rodičů. Školám je pouze doporučeno, aby před odjezdem na lyžařský kurs sjednaly s pojišťovnou pojistnou smlouvu o jednorázovém úrazovém pojištění žáků. Pro jistotu tedy své dítě pojistěte sami. Dítě musí mít s sebou průkaz zdravotní pojišťovny.