Až stovky tisíc korun ročně musí vynaložit některé obce na likvidace černých skládek.

Děčín

V Děčíně stojí likvidace černých skládek více než 400 tisíc korun. A jak se zdá, bude úklid po nezodpovědných lidech čím dál dražší.

„V roce 2010 bylo na úklid černých skládek vynaloženo 436.203,-Kč. Předpokládáme, že se náklady v letošním roce zvednou, protože již nyní víme o rozsáhlých skládkách, které budeme v letošním roce likvidovat,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. O velkých skládkách na Děčínsku jsme psali v pondělním vydání, článek najdete na našem webu www.decinskydenik.cz.

Jen během loňského roku řešili děčínští strážníci na devět stovek případů znečištění veřejného prostranství, případně zakládání černých skládek a ukládání odpadu na černé skládky.

Cena za likvidaci černých skládek
Děčín
– 436 203 korun
Krásná Lípa
– stovky tisíc korun
Varnsdorf
– 320 000 korun
údaje jsou za rok 2010

„Většinu přestupků vyřešily hlídky městské policie na místě v blokovém řízení. V případě, že se na místě nepodařilo zjistit pachatele, byla věc předána k dořešení příslušnému správnímu orgánu,“ vysvětlila Lakomá. Podle ní se strážníci snaží zaměřovat na místa, kde v minulosti již černé skládky vyrostly. Ale stejně jako jinde, i v Děčíně naráží na hranice dané počtem strážníků.

Krásná Lípa

Do velkých potíží financováním odpadového hospodářství dostávají černé skládky krásnolipskou radnici.

„Pro letošní rok jsme v bilanci odpadového hospodářství v minusu 800 tisíc. A to jen kvůli uklízení černých skládek a odklízení odpadu do sběrných nádob,“ řekl starosta Jan Kolář.

Krásnou Lípu trápí také chalupáři, kteří zatěžují město právě odkládáním odpadu u popelnic.

„Vždy před a po víkendu objede město traktor s přívěsem, který naši pracovníci zcela naplní odpadky. A jejich likvidace rozhodně není lacinou záležitostí,“ doplnil.

Varnsdorf

Také varnsdorfský Městský úřad musí ročně zaplatit za černé skládky nemalé peníze.

„Likvidace černých skládek stála v loňském roce asi 320 tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Přemysl Brzák.

Podle zkušeností z Varnsdorfu se podaří přistihnout většinou zahrádkáře s kolečkem plným trávy nebo kamení, případně omladinu opalující kabely.

„Jsou to však jednotky případů za rok a pokuty dosahují jen několika tisícikorun. Pokud je vůbec lze uložit. Tam, kde k tomu dochází častěji se snažíme obyvatele plošně informovat o legálních možnostech likvidace těchto neskladných odpadů a upozorňovat na možný postih,“ dodal.