Tento způsob léta zdá se mi být poněkud nešťastným – stejnou větu si letos mohou spolu s tvůrci filmu Rozmarné léto opakovat i provozovatelé koupališť na Děčínsku. Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, takže koupaliště a sportovní areály by měly praskat ve švech. Situace je ale zcela opačná. Počasí zatím provozovatelům plaveckých areálů nepřeje, a tak koupaliště zejí prázdnotou.

„Letošní léto je zatím mimořádně nepovedené a podle toho vypadá i návštěvnost,“ řekla manažerka děčínského Aquaparku Hana Petrová. Na důkaz svých slov přidala malou statistiku posledních dnů. „Minulý pátek, kdy bylo až do podvečera pěkně, se u nás venku a uvnitř rekreovalo dva tisíce sto lidí. Což je slušné. V neděli to už bylo osm stovek návštěvníků. Slunečních dní je prostě málo. Na to, že začala třetí dekáda července, to není příliš radostné konstatování.“

Ještě větší starosti mají Malšovičtí. Tady velká voda napáchala velkou neplechu už poněkolikáté. „Máme na koupališti doslova bahenní lázně,“ konstatoval starosta obce Pavel Dlouhý. Dodal, že sezonu měli dva dny, ve čtvrtek a v pátek, protože nás to během dvou dnů vyplavilo znovu. Teď bazén vypouští. Nějakou dobu ještě potrvá než se naplní a pak provozovatelé musí čekat deset dní, jestli budou vzorky vody v pořádku. . Pořádná spoušť je i na tenisových kurtech. Všude je plno bahna. Starosta souhlasil s přirovnáním, že je to bída s nouzí. „Areál je v režii obce, takže ta to musí finančně utáhnout, kdybych byl podnikatel, bylo by to, jak se říká, na mašli.“

Pršet bude i nadále

Předpovědi meteorologů na letošní léto jsou spíš pesimistické. Už před prázdninami tvrdili, že bude mokré.

Radost z dosavadních rozmarů léta nemá ani správce benešovského koupaliště Josef Vojtěchovský. „U nás je to podobné jako všude jinde. Zatím nemáme nad čím jásat. Ve čtvrtek a v pátek se tu rekreovalo na dvě stě návštěvníků, v neděli přišli slovy tři lidi. Někteří se ještě rekreují v chatkách. Cizinci letos ale vůbec nedorazili. V areálu máme jen jeden karavan. Trávník je pod vodou, silně podmáčený, nedá se do něho vjet ani sekačkou. Prostě bída,“ označil výstižně situaci správce jedním slovem.

Nešťastní kvůli nevyzpytatelnému počasí jsou i návštěvníci dalších přírodních areálů v regionu. „Loni touto dobou jsme se už dávno koupali. Teď vždycky dětem naslibujeme, že půjdeme k vodě, a než si všechno nabalíme, začne pršet. Na počasí se letos nedá v ničem spolehnout,“ poznamenala Martina Ptáčková, která s rodinou pravidelně navštěvuje koupaliště v Jílovém. Hodně proměnlivé počasí však nejvíce vadí lidem, kteří přespávají ve stanech. Někteří z nich již několikrát promokli a museli předčasně sbalit a odjet.

Provozovatelé kempů jsou rovněž závislí na počasí. Ani tam se turisté a dovolenkáři letos příliš nehrnou. V Autokempu Aljaška na Staré Olešce se střídají ponejvíce rodiny s dětmi. „Ale doposud to za moc nestálo. Už jsem přestala i naříkat, stejně jsem si nepomohla,“řekla majitelka Lenka Zahradníková. “Od tohoto víkendu máme zamluveno pár chatiček, ale když se ohlédneme od začátku prázdnin, tak žádná radost,“ tvrdila.

V kempu Formule v Děčíně Nebočadech je na tom majitelka Martina Juhnová podobně. „Já už nemám slov. Je to fakt hrozné, snad nejhorší léto, které zažíváme. Lidi zkrátka nejsou. Občas sem zabloudí nějaký cyklista s vlastním stanem a to je tak všechno. Předpovědím počasí se věřit nedá, nikdy jim to pořádně nevyšlo,“povzdechla si.

V rekreačním areálu Pod Jedlovou je více optimismu. Vedoucí areálu Jana Houštecká tvrdila, že jsou tady vcelku letos spokojení. Ubytovnu sice nemají naplněnou až pod střechu, ale nenaříkají.“Na týdenní pobyty přijíždějí sice jen Češi, ale nejsem na tom tak tragicky jako jiní.“

Naďa Kocábková