Zatím dvakrát zasahovali během tří měsíců záchranáři na děčínské železné stezce na skále na Pastýřské stěně. Naposledy tuto neděli, kdy jeden z horolezců porušil bezpečnostní pravidla při lezení na ferratě a zřítil se z výšky 40 metrů.
Horolezec děsivý pád přežil. Leží ale s vážnými zraněními v nemocnici.
„Při pádu utrpěl vícečetné zlomeniny – páteř, obě dolní končetiny, kontuzi plic. Při příjmu do nemocnice byl plně při vědomí a stabilní," uvedla v pondělí Eva Urbanová z tiskového oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.
Jeho pád se stal „hitem" na sociálních sítích. Řada lidí si nejprve myslela, že muž z Pastýřské stěny skočil; když se ukázalo, že za pád mohl on sám, vysloužil si řadu nelichotivých komentářů.
„Pokud je pravda, že lezec porušil pravidla a pokusil se o přelez jinam a jinudy než vede cesta, má smůlu a je to jeho blbost. Je mně líto, že se zranil, ale taky nemůžeme nadávat na lyže nebo sjezdovku z toho, že si tam někdo nabil hubu," napsal na Facebook například Miroslav Havlík.
Psali jsme: Horolezec se zřítil z Pastýřské stěny…ZDE…
Nedělní pád je už druhým případem, kdy na ferratě zasahovali záchranáři. V prvním případě hasiči pomáhali muži, který přecenil své síly a v závěru výstupu se dostal do potíží.
„Naštěstí se tato krizová situace obešla bez zranění," říká Jiří Hykl, velitel stanice děčínských hasičů.
Výstup ferratovou cestou je podle odborníků nebezpečné podceňovat. Převýšení je velké, trasy dlouhé a cesta nahoru může nezkušeným lezcům trvat i více jak hodinu.
„Pokud na skálu praží slunce, může dojít k nevolnosti a ztrátě koncentrace. Lezci by proto neměli skálu podceňovat. Nejen dodržení všech bezpečnostních opatření je tedy životně nutné, zapomínat by se nemělo ani na fyzickou zdatnost," doplnil Hykl.
Při výstupu mohou k odpočinku lezci využít lavičku se stolem, tu umístil tvůrce cest Karel Bělina zhruba do poloviny trasy. V žádném případě se ale na cestu vzhůru není možné vydat bez základních znalostí bezpečnosti a bez správného vybavení. Lezci musí mít sedák, pevné boty, přilbu, rukavice a ferratový set. Ten zaručí, že při správném používání bude lezec po celou dobu výstupu zajištěn. Kdo si na výstup netroufne, může si domluvit průvodce.
Pět variant, které vytvořil Karel Bělina, je v obtížnosti B až C+ s výškou převýšení 95 metrů. Spíše mírně náročné cesty otevírají nové výhledy na údolí Labe a zámek. Nedávno byly otevřeny dvě nové cesty, které jsou pro zdatnější a zkušenější lezce.
Všechny cesty na skále jsou jednosměrné – nelze se tedy vrátit zpátky dolů.
ROZHOVOR S HOROLEZCEM O. SMÍŠKEM
Smíšek: Via ferrata
v Děčíně je bezpečná!
Nedělní pád horolezce z děčínské železné
stezky na skále vyvolal vlnu diskuzí. Podle děčínského horolezce Ondřeje Smíška
je ale via ferrata bezpečná. Jen je nutné dodržovat pravidla.
Je děčínská via ferrata bezpečná? Jeden horolezec se tu zřítil, dalšího museli snášet hasiči…
Děčínská ferrata splňuje vše, co má. Je na lidech, jak
si s tím poradí. Když pojedete autem opilí nebo v protisměru, taky vám hrozí, že se vám něco stane. Pokud někdo spadne z ferraty, je to
lidské selhání.
Kdy by lidé na stezku neměli lézt? Třeba po dešti?
Existuje webová stránka Českého horolezeckého svazu, kde je mapka. Na ní jsou vyznačená místa se srážkami. Ono se nedá přesně říct, kdy není vhodná doba pro lezení, záleží na spoustě věcí. Není třeba čekat po dešti 24 hodin, ale je třeba zvážit aktuální podmínky. Pokud třeba polezete ve velkém vedru a bude do vás pražit sluníčko, pak vám mohou snadno dojít síly.
Je nutné mít na ferratě průvodce?
Je to individuální. Záleží na fyzické zdatnosti, ale průvodce nutný není. Pokud je někdo začátečník, tak mu průvodce pomůže, ale ta podpora je spíše psychická. Někdo totiž může během lezení totiž začít ve výšce třeba panikařit.
Vy jste na děčínské ferratě již lezl?
Ano, lezl, ta trasa odpovídá tomu, co je o ní napsané. Mně připadá lehká, je ale třeba brát v úvahu fakt, že jsem horolezec.