Interaktivní formulář na adrese www.energetickytest.cz už vyplnilo přes čtyři tisíce Čechů. Dostali díky němu tipy, jak v domácnosti ušetřit na energiích více než
8 milionů korun.

Obyvatelé Ústeckého kraje si v testu vedli průměrně. Jen každý druhý věděl, že praní na vysokou teplotu spotřebovává příliš mnoho energie.

„Voda napouštěná do pračky má okolo 12 stupňů a moderním pracím prostředkům stačí k dobrému výsledku teplota 30 stupňů i méně. Ohříváním vody na vyšší teplotu se jen plýtvá energií i penězi," upozornila Vladimíra Rosendorfová, energetická poradkyně Skupiny ČEZ.

Naopak celých 86 procent obyvatel Ústeckého kraje vědělo, jak se může prodražit provoz ledničky, když stojí blízko zdroje tepla.
„Lednička patří na chladnější místo. S každým stupněm navíc nad 20 stupňů roste její spotřeba zhruba o 6 procent," připomněla Rosendorfová.

Jednoduchý tip na to, jak ušetřit, lidé získají za každou odpověď v on-line testu. Největší prostor k úsporám mají podle Energetického testu národa domácnosti v Libereckém kraji. V průměru mohou ušetřit 2 908 korun ročně. To je skoro o polovinu nad celorepublikovým průměrem.

Zapojit se do speciálního on-line testu a zjistit, zda plýtvají energií, mohou obyvatelé Ústeckého kraje i v letošním roce.