O pouhých patnáct minut dříve byl Petr Vostrý z Děčína v Táboře před svým bratrem Janem. A to svou motorku dřel, co to dalo. Bratr jel podle předpisů.
„Je pravda, že to bylo asi před patnácti lety, ale myslím, že by to platilo i v současné době, pořád někam spěcháme a přitom nemusíme,“ tvrdil Petr. Trestný bod z jeho řidičského konta zatím neubyl ani jeden. Je starší, dostal rozum a snaží se jezdit předpisově.

Za pravdu mu dává šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec. Podle něj ani bodový systém řidiče neodradil od toho, aby nejezdili podle předpisů.
„Báli se jen v prvních dnech, ale pak se oklepali a jezdí rychle, agresivně, neohleduplně,“ řekl Votrubec.

Za pravdu mu dávají i statistiky. Sice na Děčínsku počet nehod klesl za poslední tři roky o tři stovky, ale následky jsou stále stejné. Každý rok zemře na silnicích okresu několik lidí.

Lék na to, aby lidi začali jezdit slušně, zatím Votrubec nevidí.

„Je to odraz toho, jak se chováme běžně, doma, na pracovišti, na sportovišti. Dokud tady nebudou lidi k sobě slušní, nemůžeme to čekat ani na silnicích,“ poznamenal Votrubec. Klad bodového systému vidí v tom, že ti nejhorší z řidičů se už vybodovali.

Řidičů, kteří nemají už jediný trestný bod, jsou na Děčínsku dvě stovky.

„Jen v Děčín je to 104 řidičů,“ upřesnila mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Ne všichni už ale řidičáky vrátili. Pokud sednou za volant, dopouštějí se trestného činu řízení bez řidičského oprávnění. Za ten můžou skončit až na rok ve vězení. Jenom v Děčíně už řidiči od počátku systému do dnešních dní nasbírali 25 803 trestných bodů. Policisté bodovali v celém okrese asi devět tisíc řidičů.

Profesionální řidiči si bedlivě hlídají, aby o své body nepřišli. Ztratili by totiž práci.

„Musím se přiznat, že podle předpisů se jezdit nedá, to bych nic nestihl,“ tvrdil Jiří Seidl, jenž řídí kamion. Na jízdu má devět hodin, pracovat smí třináct. „Když přijedu do Německa, musím vyložit, někdy na vykládku čekám i čtyři hodiny a pak zase zpátky. A to všechno musím udělat tak, aby byl zaměstnavatel spokojený. Honím čas, a tak občas překračuji rychlost,“ přiznal se řidič. Zatím prý měl štěstí, policisté ho nedostali.

Několik řidičů z děčínské dopravní firmy KIMA už na svém kontě trestné body má.

„Máme asi patnáct řidičů, perfektní lidi, ale někteří z nich už mají i šest trestných bodů,“ řekl jednatel firmy Jiří Málek mladší. Přesto se i těchto řidičů zastává. Podle něj je naprosto logické, že profesionální řidič body nasbírá rychleji než ten, který jezdí jen občas.

„Vím, že to nejsou žádní piráti silnic, body nasbírali za překročení rychlosti. Spíš s nimi soucítíme, než bychom je trestali,“ poznamenal Málek. Doplnil, že kdyby řidič přišel o body za to, že řídil opilý, firma by se s ním okamžitě rozloučila. „Ale o těch, co tady máme, vím, že jsou dobří, zkušení. I kdyby se někomu podařilo nasbírat dvanáct bodů, asi bychom ho nevyhodili,“ přemýšlel Málek. Firma by mu buď nabídla místo údržbáře, popřípadě by ho propustila jen na čas a poté vzala zpátky. „Řidičů je totiž nedostatek a těch dobrých ještě méně,“ upozornil Málek.

Přes půl milionu řidičů má alespoň jeden trestný bod.