Hned tři sesuvy podmáčeného svahu ohrožovaly počátkem srpna roku
2010 rodinný domek Františka a Věry Kosových v Heřmanově. Desítky tun vodou nasáklé zeminy a kamení se při tehdejších povodních navalily na zadní trakt stavení. Utržený svah smetl i kůlnu a na spodní zahrádce napáchal i další škody.

Byla to hrůza!

„Byla to neskutečná hrůza, slzy a zoufalství, co bude dál," vzpomíná paní Věra. Ke svahu, který ničil, už může po třech letech vzhlížet s klidem. Hrozbu dalšího podmáčení vodou stékající z horních polí zažehnal právě dokončený drenážní systém se dvěma betonovými žlaby, které budou svádět vodu jakýmsi kaskádovitým akvaduktem do nedalekého potoka.

„Nedokážeme si představit, že by se nám za barákem tyčila nějaká betonová opěrná zeď.  Tohle je nejen účelné, ale i dobře vypadající řešení," pochvaloval si dokončené dílo pán domu.

Náklady, které se v konečném účtování budou pohybovat okolo jednoho milionu korun, se podařilo uhradit z dotace ministerstva životního prostředí.

„Ty peníze posloužily dobré věci a celá stavba vypadá velmi dobře. Dokonce na tu kas-kádu stavbaři použili i čedičové kameny, což je pro zdejší lokalitu dost typická hornina," kladně posuzoval stavbu Martin Hrubeš z geologického oddělení ministerstva životního prostředí.

Kdyby měla další hrozbě možného sesuvu svahu zabránit nějaká opěrná zeď, muselo by to být skutečně bytelné a nevábně vypadající betonové monstrum.

„Navíc podloží svahu tvoří rozpukaná skála, která by dál musela odolávat náporům stékající vody. Proto jsme upřednostnili systém drenáží a odvodnění pozemků. Věřím, že to bude fungovat, a jsem ráda, že stavba svým vzhledem nijak nenarušuje krajinu," svěřovala se autorka projektu Jana Řezníková.

Zřejmě by se podařilo projekt uvést do života dříve, než za tři roky od tehdejší povodně.

Problémy

„Museli jsme řešit některé dílčí problémy s umístěním stavby a další administrativní překážky. Moc zkušeností s vyřizováním dotací jsem neměla, ale i díky vstřícnosti ministerstva a některých dalších institucí se vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Takže převládá spokojenost," tvrdila Hana Víchová, která si vzala na starost získání dotačních peněz na celý projekt.

Pořádná dřina

Už jen zběžný pohled na kaskádu prozrazuje, že do prudkého svahu stavbaři nějakou výkonnější mechanizaci moc využívat nemohli.

„Naši chlapi si tady opravdu mákli. Každý balvan, které tady vidíte zapasované do kaskády, měli v rukách alespoň pětkrát. Práci komplikoval nejen obtížně přístupný terén, ale brzdilo nás i deštivé počasí. Nakonec jsme to zvládli," rekapituloval snažení uplynulých měsíců Karel Jožák, majitel stejnojmenné firmy, která se po vítězství ve výběrovém řízení stala zhotovitelem stavby.

Věra a František Kosovi nepatří k místním starousedlíkům. Přesto si Heřmanov zamilovali a jsou rádi, že při vší tehdejší smůle s ujíždějícím svahem mohou dál žít ve svém rodinném domku.

„To všechno díky lidem, kteří nám pomohli při tehdejším neštěstí i později při zabezpečení svahu a obnově našeho stavení," shodují se manželé.