Stále více dospělých lidí na Děčínsku se zajímá o taneční kurzy. Taneční nejen pro mládež i pro dospělé nabízí na Děčínsku dvě taneční školy. Jedna vyučuje v Rumburku a Varnsdorfu, druhá v Děčíně. Obě školy problém s nedostatkem žáků rozhodně nemají.

„Poslední dobou je o taneční kurzy zájem především mezi dospělými, mezi studenty je zájem trvalý. Každý rok se přihlásí dvacet až třicet párů mezi mladými, u dospělých je toto číslo trochu větší a každým rokem roste,“ řekl Jaromír Josef z taneční školy Styl. Ta vyučuje v Rumburku a ve Varnsdorfu.

Studenti se naučí všechny klasické tance, pro mládež je v rámci tanečních připraven i kurz společenského chování. Josef podotkl, že větší nárůst zájemců mezi dospělými zaznamenali také po odvysílání tanečních soutěží v televizi. „Když v televizi běžel StarDance, tak se lidé hlásili trochu více. Nejspíš je inspirovali slavné osobnosti,“ spekuloval Josef.

První kurzy pro mládež od patnácti do devatenácti pořádá škola ve Varnsdorfu už 14. září, v Rumburku začínají 16. září. Dospělci ve věku od dvaceti do sedmdesáti se do tanečních kurzů mohou hlásit až do 26. října, a to ještě přímo na první lekci, která se koná ve varnsdorfské restauraci Maruška.

Nedostatek studentů nemají

Na nedostatek studentů si nestěžují ani manželé Rottenbornovi, kteří pořádají kurzy v Děčíně a v Ústí nad Labem. Martina a Jan vyučují společenské tance už od roku 1998. Tanci se věnují dvacet let. Po ukončení soutěžní kariéry, kdy dosáhli až k mezinárodní třídě, jim bylo líto opustit taneční parket. Proto jsme se rozhodli, že budou předávat své zkušenosti dalším generacím tanečníků a svého rozhodnutí prý rozhodně nelitují.

V děčínském kulturním domě Střelnice otvírají 7. září dva kurzy společenským tanců pro mládež. Stejně jako varnsdorfská škola i oni pro studenty připravují mnohem více, než jen tanec. Samozřejmostí je kurz společenského chování. „Studenti se naučí nejen tančit, ale také jak se chovat ve společnosti, jak správně stolovat a mnoho a mnoho dalšího,“ vypočítala Martina Rottenbornová. Kurzy pro dospělé páry jsou v plánu od ledna, zájem o ně rok od roku stoupá. „Jednotlivce do kurzů pro dospělé moc nepřijímáme, je totiž problém vytvořit následně pár,“ vysvětlila Rottenbornová.

Pokud lidé umí tančit, jsou si ve společnosti jistější. „Čeští muži už zjistili, že tanec potřebují například při jednání s obchodními partnery, jejichž manželkám nechtějí na firemním večírcích šlapat na nohy. Většina dospělých se ale do tanečních kurzů vrací kvůli tanci samotnému. Chtějí oprášit zapomenuté základy, udělat něco pro své tělo a společně sdílet pohyb, hudbu i emoce,“ uzavřela Rottenbornová.