Až stovky divokých prasat chtějí v příštích týdnech zastřelit myslivci na severu Čech. Veterinární správa se totiž obává rozšíření afrického moru prasat z Polska a Německa, a nařídila proto intenzivní lov těchto zvířat. Linie ohroženého území se táhne od Hřenska přes Děčín a Nový Bor až k Harrachovu.

Nejvíce případů afrického moru prasat je hlášeno ze západního Polsko v okolí Leszna nebo Poznaně. Přestože jsou tato města poměrně daleko od českých hranic, nebezpečí české populaci hrozí. Prase je totiž schopné za noc urazit 40 až 50 kilometrů. Mor neohrožuje jen divoká prasata, ale je přenosný také na domácí chovy. „Nákazová situace v okolních zemích se zhoršuje hned u dvou nebezpečných chorob současně, a je tedy otázkou času, kdy se některá z nemocí znovu objeví na našem území,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Kromě afrického moru prasat hrozí také zavlečení ptačí chřipky. Jejím kmen identifikovaný v sousedních zemích je kromě domácího ptactva přenosný také na člověka.

Linie území ohroženého africkým morem prasat se táhne od Hřenska přes Děčín a Nový Bor až k Harrachovu.Zdroj: Deník

Linie území ohroženého africkým morem prasat se táhne od Hřenska přes Děčín a Nový Bor až k Harrachovu.

Ministerstvo slíbilo myslivcům za každý zastřelený kus 2000 korun, za nalezené uhynulé prase pak dostanou ještě o tisíc korun více. Ve vymezeném území, které má rozlohu asi 1500 kilometrů čtverečních, je také honitba Vápenka u Krásné Lípy. Tam zatím podle předsedy mysliveckého sdružení Jiřího Šedivého nezaznamenali žádný nakažený kus. „Zatím posledního divočáka jsme ulovili asi před dvěma týdny a byl zdravý,“ řekl.

„Jako vždy jsme poslali vzorky na veterinární správu, která nám do dvou dnů dá výsledky rozborů,“ dodal Šedivý.

V Krásné Lípě kromě ministerstva k odlovu motivuje také město, které nabízí za každý odlov 300 korun. „Myslivec, který na určeném území v katastru města uloví do 30. dubna nejvyšší počet prasete divokého, získá od města příspěvek na nákup střelné zbraně včetně příslušenství ve výši 35 tisíc korun,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář. V tomto městě, stejně jako například v Děčíně či České Kamenici, prasata působí velké škody.

Nákaza africkým morem prasat se objevila i v blízkosti Libereckého kraje. „V našem regionu je řada rizikových míst, odkud by k nám nakažená prasata mohla migrovat. Jde o oblasti v Jizerských horách a dál na Frýdlantsku,“ popsal situaci ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta. „Pokud někdo na vycházce nalezne mrtvého divočáka, ať kontaktuje buď myslivecké sdružení, obec, nebo třeba policisty či hasiče. Pokud mají s sebou lidé v lese psa, je nutné mu zabránit v tom, aby se k divočákovi přibližoval,“ zdůraznil krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.