V České republice je v současné době hlášeno celkem dvacet osm případů onemocnění s prasečí chřipkou. Ministerstvo zdravotnictví eviduje také dva případy, kdy se Češi nakazili v tuzemsku. V nemocnici je nyní hospitalizováno osm lidí. V Ústeckém kraji máme podle ředitele Krajské hygienické stanice Josefa Trmala případy dva. Jde o lidi z Litoměřicka, kteří si nemoc přivezli domů ze zahraničí.

Další případy se nepotvrdily

„V prvním případě šlo o ženu, jež pobývala ve Spojených státech amerických, konkrétně v New Yorku. Druhým nemocným byl muž, který si prasečí chřipku importoval ze Španělska, z pobřeží Costa Brava,“ řekl Trmal a přidal další podrobnosti.

„Oba pacienti se necítili dobře už během letu v letadle. Díky důslednému filtru na letišti byli včas podchyceni. Jejich onemocnění mělo naštěstí hladký průběh. Nemuseli být hospitalizováni, stačila domácí izolace.“ V našem kraji je podle hygienika momentální situace bez problémů. Sice každý den se objeví jeden dva případy s podezřením na nemoc, ale naštěstí poplach byl zbytečný.“ Také dnes odvážíme do Národní referenční laboratoře další vzorky. Doufám, že jako ty předešlé budou negativní,“ řekl lékař. Podle něho panika, která kolem nemoci u veřejnosti panuje, nikomu neprospívá. „Žádná chřipka, ani ta sezónní, by se neměla podceňovat. Lidé by se měli nechat proočkovat. Zejména v naší oblasti je to žádoucí. Cena vakcíny na klasickou chřipku nepřesahuje dvě stě korun. To si může dovolit snad každý,“myslí si Josef Trmal.

Nemocnice je na pandemii připravená

Také primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý jeho slova potvrzuje. „Každá i zdánlivě banální chřipka je nebezpečná. Opatrní musí být hlavně děti a senioři, to jsou skupiny, které se při výskytu pandemie musí chovat jinak než ostatní.“ Infekční oddělení ústecké nemocnice bylo ministerstvem zdravotnictví určeno jako akreditované pracoviště pro případ pandemie prasečí chřipky a má se postarat o eventuální nemocné. „Jsme na pandemii připravení a hlavně vybavení veškerým nejmodernějším zařízením. Také pomůckami, ale především kvalifikovaným personálem. Máme dostatečné a vyhovující prostory pro izolované, umíme si poradit,“ tvrdí primář. Souhlasil, že by se veřejnost měla více starat o své zdraví a pamatovat na proočkování.

Dodal, že stovky lidí v Česku ročně podlehnou běžné chřipce a není kolem toho taková publicita jako v případě nové epidemie. Věra Planíková z Děčína sebe ani rodinu očkovat zatím nenechala, ale vážně o tom nyní uvažuje.“Člověk, když to poslouchá kolem dokola, má přirozeně strach. Jsem sice na mateřské dovolené se třemi dětmi, takže počítáme každou korunu, ale asi po prázdninách to uděláme.“

Lékaři vzkazují - dejte se očkovat

Ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí n.L. taková rozhodnutí vítá a vzkazuje: „ Proti sezónní chřipce existuje očkovací vakcína, která se aplikuje jednou ročně, ideálně na podzim. Očkování je třeba pravidelně obnovovat, složení vakcíny se každoročně mění v závislosti na virech, které se v republice objevují.“ V Česku je podle zdravotníků v porovnání s ostatními evropskými zeměmi naočkováno výrazně méně lidí, proočkovanost je zhruba 8 procent, v ostatních zemích se pohybuje kolem čtvrtiny populace. Běžná chřipka postihuje populaci především v zimních měsících. Je teoreticky možné, že to samé by se mohlo stát i v případě prasečí chřipky. Zatím ale podle zasvěcených epidemie není tak dlouhá, abychom mohli říct nějaký další vývoj. Ministerstvo zdravotnictví se podle Trmala nechalo slyšet, že zajistí vakcíny nejen na sezónní chřipku, ale i na pandemii.“ Doufám, že na prasečí chřipku bude vakcína brzy na světě,“ poznamenal.

Naďa Kocábková