Žádná z velkých neziskových organizací, které se zabývají pomocí lidem postiženým povodněmi, na Děčínsko zatím nevyslala dobrovolníky. Materiální pomoc v kraji organizují především místní charity, pobočky Českého červeného kříže a hasiči. Přesto se potřebného materiálu v obcích stále nedostává, zjistila dnes ČTK.

Společnost Člověk v tísni dovezla podle svého mluvčího Davida Grossmanna do Benešova nad Ploučnicí dezinfekční prostředky a připravuje zásilku nářadí a rukavic do České a Srbské Kamenice. Vyslat dobrovolníky na pomoc s odklízením škod se zatím nechystá. "Od pondělí by měla začít na Děčínsku terénní šetření v jednotlivých rodinách. V závislosti na nich se pak rozhodneme, zda poskytneme postiženým finanční podporu," řekl ČTK Grossmann.

Společnost ADRA, která organizuje pomoc více než 100 dobrovolníků v Libereckém kraji, plánuje zřídit koordinační středisko dobrovolníků nejdříve v neděli, pokud to ještě bude potřeba. "Momentálně v terénu na území Ústeckého kraje nepůsobíme," sdělil ČTK také mluvčí Diakonie České církve evangelické Pavel Hanych. Dobrovolnickou pomoc organizují na Českolipsku a Liberecku.

Tam, kde celostátní organizace daly přednost Liberecku, se pomoci chopily regionální organizace. Starosta Chřibské, kde rozvodněná Kamenice zanechala škody kolem tří milionů korun, ocenil pomoc charity z Rumburka a České Kamenice.

Materiál pro obce postižené povodněmi vybírají od dárců místní pobočky charity nebo Českého červeného kříže (ČČK). Do pátečních 17:00 shromažďuje ve svém centru v ulici Františka Malíka materiál oblastní charita v Mostě, charita v Ústí ve Štefánikově ulici denně do 20:00. ČČK přijímá dary pro vyplavené obce v Děčíně denně v budově oblastního spolku na Mírovém náměstí. Sbírku čisticích a úklidových prostředků a dalšího materiálu zorganizovali také lidé v Jirkově na Chomutovsku. Vybraný materiál dnes převezou do České Kamenice.
V oblasti Šluknovského výběžku pomáhají zaměstnanci Domova svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou a farní charita Rumburk. "Mapují situaci a následně distribuují potřebnou pomoc," informovala Edith Kroupová z Diecézní charity Litoměřice.

"V prvním týdnu očekáváme velkou intenzitu přímé materiální pomoci. Pokračovat bude však Diecézní charita Litoměřice i v následné péči, kterou zahájíme pravděpodobně začátkem příštího týdne," řekl hlavní koordinátor pomoci za diecézní charitu Roman Striženec.

Mimo Ústecký kraj posílají materiální pomoc z Mostu. "Dvě auta s materiálem pro potopou postiženou obec Višňová nedaleko Frýdlantu v Čechách vyrazila od mosteckého magistrátu," informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Město nakoupilo pro Višňovou materiál za 42.000 korun. Protože v obchodech nebyl dostatek gumáků, udělali podle mluvčí městští strážníci mezi sebou sbírku.

Litoměřice zase půjčily do čtyř obcí na Liberecku vysoušeče budov z majetku města, obci Chřibská na Děčínsku poslali 20.000 korun na nejnutnější opravy.

V obcích, které se vzpamatovávají z víkendových bleskových povodní v Ústeckém kraji, stále chybějí čisticí a dezinfekční prostředky, dezinfekce studen a vysoušeče budov. Potřebují také pracovní a gumové rukavice, lopaty a další nářadí. Nedostatek je stále také balené vody a trvanlivých balených potravin, hygienických potřeb, repelentů, pláštěnek, ručníků a ponožek. Chybí také potrava pro zvířata.