Najít práci na Děčínsku: To je úkol téměř nadlidský. Pro 10035 uchazečů je k dispozici pouhých 180 volných míst.

„Je mi pětapadesát let, jsem středoškolačka s dlouhou praxí coby sekretářka, mám státnice ze psaní na stroji a z němčiny a nikdo mě stejně nechce. Zatím mám práci na půl úvazku, ale co bude po prázdninách, nevím,“ stěžovala si Vlasta z Děčína.

Vlastimil Fiala z děčínského úřadu práce potvrdil, že žádná firma nenabízí víc než dvě až tři místa: Na druhou stranu ale zatím nemá avízo, že by se nějaká chystala hromadně propouštět. Naposledy hromadně propouštěly loděnice.

„Myslím, že nezaměstnanost teď bude stagnovat, většina absolventů už je na úřadě zaregistrovaná. Nezaměstnanost půjde nahoru zase až v zimě, kdy se přihlásí lidé zaměstnaní jako sezónní pracovníci,“ řekl Fiala.

Procentuálně nejvyšší nezaměstnanost ve městech je v Jiříkově, na vesnicích pak tradičně v Merbolticích. V Jiříkově hledá práci 412 lidí, v Merbolticích 16.

„Když se v Merbolticích podaří zaměstnat už jen dva lidi, výrazně to statistiku změní,“ upozornil Fiala.

Největší problémy s hledáním práce mají lidé ve Šluknovském výběžku. Mnoho příležitostí nemají například v Jiříkově, Chřibské, Velkém Šenově nebo Šluknově. Největší šanci naopak mají lidé na Děčínsku.

V Jiříkově, který se na ocasu zaměstnanosti kýve už dlouhou dobu, hledají lidé práci velmi špatně. Fabriky jako Piana, Elitex, Lustry, Jawa či Bytex jsou nenávratně pryč.

Počty uchazečů o zaměstnání
* Žen je 4990 růst o 27 oproti červnu
* Absolventů a mladistvých je 429 pokles o 40 oproti červnu
* Občanů se ZP je 1404 pokles o 14 oproti červnu
* Uchazečů do 25 let je 1723 pokles o 65 oproti červnu
* Uchazečů starších 50 let je 2638 pokles o 6 oproti červnu
* Uchazečů se základním vzděláním je 3789 okles o 71 oproti červnu

„Jiříkov byl nejprůmyslovějším městem Šluknovského výběžku. Vzhledem k tomu, že v továrnách bylo třeba lidí s nižším vzděláním, byl tu o ně zájem, a tak se sem nastěhovali. S likvidací fabrik ale o práci přišli a teď ji nemůžou sehnat,“ vysvětlil důvody dlouhodobé nezaměstnanosti starosta Jiříkova Michal Maják. Dodal, že nově se usadila v Jiříkově společnost EWM, která se zaměřuje na svářecí stroje.

„Jenže loni měla obrovské problémy, lidi, které nabrala zase z části propustila. Dneska se znovu rozjíždí a přibírá,“ řekl starosta. Pomáhá i město ve spolupráci s úřadem práce. V Jiříkově pracuje třicet lidí na veřejně prospěšných pracích a šedesát jich využívá institutu veřejné služby.

„Sice nemají práci denně, ale jsou rozděleni do čtyřech skupin a točí se,“ dodal Maják.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí evidovaly úřady práce k poslednímu červenci celkem 505 284 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet je o 4 784 vyšší než ke konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 vzrostl o 19 965. Míra registrované nezaměstnanosti vzrostla na 8,7 %.