Posmrkává Váš kolega? Kýchá? Pak je pravděpodobně alergický. Chřipka totiž na Děčínsku neřádí. „Máme zaznamenáno okolo tisícovky drobných viróz, což je absolutní minimum,“ vysvětlila děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.
Hygienici předpovídali chřipkovou epidemii už v únoru, ale nakonec nedorazila. „Nyní už by měl být klid. Epidemie nehrozí, ale stát se může cokoli,“ podotkla Šimůnková.

Počet lidí trpících alergickými reakcemi hygienici nezaznamenávají, ale alergologové z celé republiky se shodují na tom, že jich je rok od roku více. To potvrdila děčínská alergoložka Alena Sellnerová. „Mezi typické příznaky patří rýma, kašel a pálení očí. Příznaky jsou silnější ve dne, v noci utichají,“ vysvětlila lékařka.

Dodala, že lidé, kteří alergiemi trpí by se v současné době měli vyvarovat zbytečně dlouhým pobytům venku. Kvete totiž bříza, jejíž pyl může vzduchem urazit až několik kilometrů. „Alergici by se měli především léčit. S léčbou se dá začít po odeznění všech reakcí. V současné době podáváme pouze přípravky na ztlumení obtíží,“ doplnila lékařka.
Alergici si mohou aktuální pylové zpravodajství nalézt také na webových stránkách. „Je dobré sledovat, co právě kvete. I z toho se dá vypozorovat, kdy je alergická reakce nejsilnější. V případě zahájení léčby se na tyto alergeny zaměříme jako na první,“ ukončila lékařka.