Na Šluknovsko zamíří v příštích pěti letech každoročně osm milionů korun z evropského programu Leader. Místní akční skupina (MAS) Šluknovsko totiž letos uspěla s žádostí o tuto dotaci.

„Naše skupina sdružuje všech osmnáct obcí Šluknovského výběžku, ale další subjekty. V červenci předložíme výzvy, aby ti, kdo mají o dotaci z programu na své projekty zájem, poslali žádosti. Peníze které jsme z programu Leader pro Šluknovsko získali, by se sem bez nás nedostaly, jsou totiž určeny konkrétně pro místní akční skupiny,“ řekla Eva Hamplová. Přesto se sama MAS potýká s nedostatkem financí. Ještě loni dostala z kraje na svou činnost dotaci dvě stě tisíc korun, letos už žádnou.

Pro zemědělce jsou peníze důležité

Kamil Toman, správce regionálního centra svazu ekologických zemědělců, které zastupuje farmáře ze Šluknovska, potvrdil, že pro tamní zemědělce jsou peníze od MAS důležité: „Do regionu se evropské peníze těžko dostávají. Navíc z tohoto programu mohou získat prostředky i ti sedláci, kteří hospodaří v obcích s více něž dvěma tisíci obyvateli. Těch je tu hodně a na jiné dotace z programu na rozvoj venkova většinou nedosáhnou.“ Předpokládá, že zemědělci se přihlásí s projekty na rozvoj agroturistiky, nebo budou potřebovat peníze na opravu strojů. Zdůraznil také, že jde o stabilní zdroj financí, které na Šluknovsko poplynou příštích pět let. Z programu Leader mohou být ve Šluknovském podpořeny konkrétní projekty z oblastí, jako je podpora cestovního ruchu, podpora malých podniků do deseti zaměstnanců, technická infrastruktura, občanská vybavenost a služby, záchrana kulturního dědictví a dalších.

Kolem sedmi milionů šesti set tisíc korun půjde z programu Leader také na jih Děčínska prostřednictvím MAS Labské skály, které sdružuje devět obcí, včetně Jílového.

Zaštítění projektu není jednoduché

Eva Šípková z MAS Labské skály uvedla, že zajištění projektu není jednoduché: „Letos je špatná doba. Z kraje jsme žádnou dotaci na provoz nedostali, což chápu, protože udělal značné škrty v rozpočtu. Ale vadí mi přístup Ministerstva zemědělství, které vyhlásí program, ve kterém mohou o peníze žádat pouze MAS, ale nestará se o to, z čeho si ho předfinancují. My jako občanské sdružení nemáme čím ručit a nikdo nám nepůjčí.“ MAS Labské skály chce finance rozdělit především na projekty, které se týkají rozvoje obcí a zlepšení občanské vybavenosti.

Eva Šípová spoléhá, že jí pomohou především obce: „Zkusíme radnice motivovat, aby zaštítily i občanská sdružení, které nám předloží své projektové žádosti. Podmínky, nutné k přidělení peněz jsou složité. Na to, abychom žadatelům poradili, aby jejich žádosti byly úspěšné, potřebujeme na naši činnost finance.“