Celkem jedenáct objektů nyní figuruje na seznamu nejohroženějších památek děčínského okresu, který na svých stránkách pravidelně aktualizuje ústecký památkový ústav. Seznam však prozatím není úplný. Chybí na něm Šluknovsko.

Všech objektů bez výjimky se týká nedostatek financí. Ohroženými jsou především velké objekty či dokonce celé areály. Jedním takovým je například areál bývalého pivovaru v České Kamenici. „Objekt je dlouhodobě nevyužívaný, krytina je v havarijním stavu a interiéry i zdivo tak trpí kvůli dešťům. Omítky jsou na mnoha místech dožilé. Pro objekt schází adekvátní využití, některé objety jsou dlouhodobě prázdné, v poslední době však došlo, i na základě podnětů NPÚ, alespoň k základnímu zabezpečení střešní krytiny, takže do objektu přímo nezatéká“ popsal náměstek pro výkon památkové péče z ústeckého památkového ústavu Petr Hrubý. Českokamenický pivovar vlastní advokát Jaroslav Čapka, jenž ve sporech o někdejší rodový majetek zastupuje Františka Oldřicha Kinského. Další českokamenickou památkou ze seznamu je zámek. „I on má svého vlastníka, ale protože je jednou z nemovitostí, které se u soudu dožaduje Kinský, opravy zatím stojí,“ uvedl již vloni důvody zchátralosti památek českokamenický starosta Miroslav Weis.
Zatímco některé památky stojí ladem, na rekonstrukci jiných se již pracuje. Na lepší časy se možná začne blýskat také v Benešově nad Ploučnicí. Zde leží unikátní památka - roubený trojprostorový dům v ulici Palackého – jeden z posledních objektů tradičního lidového stavitelství ve městě. „Při posledním jednání s vlastníky objektu vyšlo najevo, že opět chtějí dům využívat. Nehodlají ho prodat a v rámci svých možností budou provádět opravy. V současné době je dohodnuto provedení prací na opravě střechy a instalace okapů,“ řekl Hrubý.

Dalším objektem, s jehož záchranou už se začalo, je kostel sv. Martina v Markvarticích. V současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Jejím duchovním otcem je administrátor srbskokamenické farnosti Marcel Hrubý. „Kostel už má opravenou věž, novou báň, fasády, ciferník na hodinách. Celý objekt jsme museli nechat zpevnit železobetonovým věncem, má fasádu, jsou opravené klenby,“ uvedl Marcel Hrubý. Podařilo se mu získat zhruba půl milionu korun od obce, milion osm set tisíc korun poskytlo ministerstvo kultury a téměř dva miliony korun dala německá biskupství z Mnichova, Kolína nad Rýnem či Rottenburgu. K dispozici má dalších devět set tisíc korun od českoněmeckého fondu budoucnosti, ty použije na opravy soch, křížové cesty a interiérů kostela.

Také vila Waldstein, která leží v areálu Ústavu sociální péče v Horním Žlebu, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Podle pracovníka oddělení kultury a památkové péče děčínského magistrátu Jaroslava Drahoše, by už mohla být ze seznamu klidně vyškrtnuta. „Je téměř opravená. Má novou střechu, bude se opravovat fasáda, zpevňují se opěrné zdi. Místo na seznamu by si zasloužilo mnoho dalších jiných objektů,“ uvedl již dříve Drahoš.

Na seznamu by do konce května měly přibýt další ohrožené stavby. Prozatím mají památkáři vytipováno dalších osm ohrožených památek či areálů.