„Děčínští policisté v současné chvíli řeší nejméně šest případů možného přečinu podvodu, při kterých byly jejich uživateli zamlčeny důležité okolnosti pro poskytování příspěvku na bydlení. Žadatelé opomněli nebo účelně zamlčeli důležité okolnosti, jež ovlivňují přiznání požadované dávky," uvedla v pátek policejní mluvčí Petra Trypesová.
Dohromady měli vyšetřovaní lidé od úřadu práce dostat neoprávněně dávky v hodnotě 184 tisíc korun.
Jednu ženu již policisté obvinili, ta měla získat od února 2013 do listopadu loňského roku podvodně 150 tisíc korun.
Počet odhalených podvodů se sociálními dávkami loni meziročně strmě vzrostl. Zatímco v roce 2014 odhalily úřady práce podvody s dávkami v hodnotě 65 milionů korun, loni to bylo již za více než sto milionů v téměř 17 tisících případech.
Podvodníkům, které se podaří odhalit, hrozí hned několik trestů. Kromě odebrání dávky a povinnosti vrátit neoprávněně získané peníze jim hrozí právě trestní stíhání. Na jeho konci mohou být i poměrně přísné tresty.
Kromě dávek určených na bydlení, tedy příspěvku a doplatku na bydlení, jsou častým terčem podvodníků s dávkami příspěvky na živobytí nebo příspěvky na péči.
Podvodníci dodávají úřadům práce nepravdivé doklady, které jsou důležité pro přiznání dávky. Například fiktivně rozdělují rodinu, ačkoliv ve skutečnosti žijí a hospodaří společně.