Za první měsíc letních prázdnin totiž strážci nezaznamenali žádný větší incident způsobený neukázněnými turisty.

„Drtivá většina návštěvníků, dovolím si tvrdit 99, 9 procenta, se chová v národním parku slušně a dodržuje pravidla návštěvního řádu,“ říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Podle jeho osobních zkušeností nejčastěji turisté poruší zákaz kouření, který platí ve všech lesích.

„Letos sice nehrozí tak velké nebezpečí lesních požárů jako v minulých letech, ale jít polovinu cesty na Pravčickou bránu za dýmajícím kuřákem není nic příjemného. A přeci jen k nám lidé jezdí i za čerstvým vzduchem,“ je přesvědčen Salov.

Dalším velmi častým prohřeškem je odhazování odpadků. A nemálo starostí dělají strážcům také cyklisté jezdící mimo stezky.

„Na jednoho cyklistu musel dokonce kolega zavolat policii, protože se choval neskutečně arogantně. Teprve přítomnost policisty jej zklidnila. Ale musím znovu zdůraznit, že většina našich návštěvníků je slušná,“ doplnil Salov s tím, že největší problémy zaznamenávají vždy kolem svátků, například německého Dne otců, kdy do Českého Švýcarska přijíždí řada alkoholem posilněných turistů.

Podobné zkušenosti mají také v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Ani zde se totiž nesetkali během letošní turistické sezóny s žádným velkým hříšníkem.

„Zatím to jsou jen maličkosti, žádné velké problémy jsme nezaznamenali,“ tvrdí vedoucí Správy CHKO Labské pískovce Vladislav Kopecký s tím, že při kontrolách spolupracují také s policií.

„Děláme nárazové kontrolní akce, především v turisticky nejvyhledávanějších lokalitách jako jsou například Tiské stěny,“ dodal.