Myslivci si staví posedy na konstrukce stožárů vysokého a velmi vysokého napětí. Alespoň to tvrdí mluvčí skupiny ČEZ pro Severní Čechy Soňa Holingerová.

„Skutečně evidujeme asi desítku případů v celé obvodu naší působnosti, kde myslivci posed na stožáry namontovali bez našeho vědomí,“ řekla mluvčí.

Jeden z nich je i na Děčínsku, a to u obce Staré Křečany. „Minulý týden jsem o tom hovořil s tamním mysliveckým hospodářem. Myslivci posed už nevyužívají a v co možná nejkratším termínu ho sundají,“ potvrdil předseda Okresního mysliveckého spolku v Děčíně Lubomír Tůma.

Pokud by ho neodstranili, riskovali by tak zdraví i životy nejen své, ale všech ostatních. Hlavně děti by totiž mohlo napadnout přes posed vylézt po konstrukci stožáru až do blízkosti fázových vodičů elektrického vedení. "Dětská adrenalinová hra na odvahu před kamarády pak může mít katastrofální následky v podobě úrazu elektrickým proudem“, upozornil Jiří Koutecký, vedoucí odboru Integrované řízení kvality a bezpečností ředitel ČEZ Distribuce.

Upozornění posedy odstranit rozeslala společnost ČEZ všem starostům obcí s rozšířenou působností. Podle Kouteckého většina starostů spolupráci potvrdila a myslivecké společnosti upozornila na nutnost posedy odmontovat.