„Bydlím v tomhle domě desítky let a vždy jsme měli adresu Stará Chmelnice 8. Když jsem si byl před několika lety pro novou občanku, najednou jsem zjistil, že bydlím ve Strmé ulici. A to aniž bych se přestěhoval. Prostě mi to změnili," popisuje své problémy Zdeněk Blažek.

To může být problém třeba ve chvíli, kdy bude potřeba pomoci záchranářů. Pokud totiž kdokoliv zadá novou adresu například do navigace nebo internetových map, tak cestou k němu skončí v poli.

„Nedávno jsem záchranku potřeboval. A sanitka skončila v lukách za barákem, museli jsme je navigovat, aby vůbec trefili. To jen kvůli téhle změně," rozčiluje se Blažek.

Adresa je totiž zařazena 
v registru územní identifikace, ze které čerpají právě i záchranné složky. Je přitom velmi dobře možné, že ulice vznikla již mnohem dříve, než si pan Blažek nechal udělat nový občanský průkaz.

„Z nám dostupných materiálů nelze vznik ulice zjistit," uvedla Romana Silvarová 
z kanceláře děčínské primátorky.

Podle jejího vyjádření ani navíc děčínský magistrát nikdy neschvaloval název ulice Strmá.

Zdeněk Blažek se proto snaží změnit si adresu na svou původní. Jenže to není tak snadné, na děčínském magistrátu po něm chtějí řadu dokumentů.

„Pokud si vlastník změnil přístup do domu z jiné ulice, než ve které je dům evidován, je třeba požádat o zařazení domu do jiné ulice. Žádost se prověří a zařazení domu do jiné ulice se provede. Je však nutné si uvědomit, že to s sebou nese jisté náklady a komplikace jako jsou nové občanské průkazy, změny smluv 
u pojišťoven a podobně," dodává Silvarová.

Se změnou občanského průkazu ale Zdeněk Blažek problém nemá.

„Klidně si ho nechám udělat nový, stejně tak přepsat smlouvy. Jen chci takovou adresu, aby mne bylo možné bez problémů najít. Zatím mne na úřadě honí od čerta 
k ďáblu s tím, že mám cosi platit. Přitom já jsem si tu změnu nevymyslel, ani jsem ji nechtěl," dodává rozzlobeně.