Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muži na mateřské dovolené vidí vývoj dítěte jinak

Děčín - Názory feministek na mateřskou péči otců jsou mylné, děti to nepoškozuje

27.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Daniela Bicková

Mužů na mateřské dovolené stále přibývá. U nás je právo otce na rodičovskou dovolenou uzákoněno teprve od roku 2001 a zatím ho využívá necelé jedno procento otců, zatímco v ostatních evropských zemích je to kolem deseti procent. V Děčíně ani jinde v republice se nevedou žádné statistiky, které by znaly přesné počty můžů na mateřské dovolené. Jisté je ale to, že se muži na mateřské stávají trendem dnešní doby.

„Na mateřskou dovolenou jsem šel z více důvodů. Hlavní byl ten, že jsem dojížděl každý den do práce a svou dceru jsem skoru vůbec neviděl. Ani jsem nezaregistroval, jak mi vyrostla. Při druhém dítěti, synovi, jsem si to už nechtěl nechat ujít,“ řekl pětatřicetiletý Antonín Votápek, tiskový mluvčí Národního parku České Švýcarsko, tohoto času otec na mateřské dovolené. Jak dále uvedl, dalším důvodem byla i vzájemná dohoda s manželkou, která uvítala příjemnou změnu a nastoupila do práce.

„Nedá se to ani nazvat mateřskou dovolenou. S dovolenou to nemá vůbec nic společného. Nestíhám vůbec nic a naplánované aktivity se vůbec neslučovaly s realitou. Kolikrát přemýšlím, jak to dělaly ženské dříve, když neměly automatické pračky a samolepicí pleny,“ divil se Votápek a přiznal, že bez podpory manželčiných rodičů by tyto starosti jen těžko zvládl. Co se týká jakéhosi společenského handicapu, je Antonín Votápek s reakcemi okolí spokojen. „Je to pohoda, když vás lidé vidí s taškou v zubech a dítětem v náručí, otevírají vám dveře a pouští sednout. Jen jeden známý mi řekl, že jsem blázen, ale to prý o mně věděl už dávno,“ zasmál se Votápek.

Bývalo i zvykem, že si utahané manželky neustále stěžovaly na neochotu mužů jim v domácnosti a s dítětem pomáhat. V jejich očích byl manžel většinou lenochem s lahváčem v ruce a hlavou skloněnou nad denním tiskem. Podle Votápka jde o rozdílné preference.

„Například uklízení po malých dětech je podle mého učení o pomíjivosti jevů v praxi. Uklidíte a je otázkou jen několika málo minut, kdy dítě znovu rozebere rohlík málem na molekuly a rozptýlí jej po prostoru. Manželka v tom vidí nepořádek, já cvičení jemné motoriky a trpělivosti,“ vysvětlil Antonín Votápek.

Ženy mají na tento fakt také rozdílné názory. Některé vyděšeně křičí, že to je nesmysl a že dítě má být v tomto útlém věku většinu času u matky, která je pro to již od přírody určena. Jiné zase tyto muže obdivují.

Názor přesvědčených feministek vyvrátila dětská psycholožka z Děčína Radana Doležálková.

„Otcova péče v prvních letech života dítěte, nemá žádný negativní vliv na jeho vývoj a nijak ho nepoškozuje. V případě, že otec je schopen zajistit mu veškeré biologické potřeby a dát dítěti maximální péči, je všechno v pořádku. Ale žena pak musí počítat s tím, že dítě je více fixováno na otce,“ vysvětlila Doležálková a doplnila, že mohou nastat nesrovnalosti ve vztahu mezi partnery. „Tato výměna rolí se promítne do partnerského soužití ve většině případů. Některé ženy by tuto změnu nepřijaly z důvodu jakéhosi poklesnutí úrovně muže v jejich očích. A převážná část mužů by to nesnesla, kvůli svému egu. Mohli by se cítit poníženě,“ dodala Doležálková.

Autor: Aleš Sisel

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.C ze ZŠ Máchovo nám. s paní učitelkou Markétou Kopeckou a asistentkou pedagoga Martinou Hypiusovou.

Naši prvňáci: ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Hentai Corporation.
24

Festival free Tibet ve Varnsdorfu okoření kontroverzní „bobři“ či Plexis

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Děčínsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Lidé v Děčíně vyberou, kam zamíří pět milionů z rozpočtu

Děčín - Obyvatelé si mohou zvolit, na co chtějí využít část městských peněz. 

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Česká Kamenice - Černá plíseň, špinavé podlahy nebo prošlé zboží. Takové důvody vedly k dočasnému uzavření jedné z hospod v České Kamenici krajskou hygienou. V podniku nedaleko vlakového nádraží se navíc v době kontroly uvnitř mělo kouřit. Hospoda už má ale otevřeno a podle majitele některé nedostatky s provozem restaurace vůbec nesouvisely.

FOTO: Pro dopisy a balíky pošťáci nedojeli, skončili na boku

Hřensko - Jen s lehčími zraněními skončili pošťáci, kteří v pondělí odpoledne převrátili mezi Děčínem a Hřenskem svou dodávku na bok. Nic vážného se nikomu nestalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení