Na ten rodinný výlet na Šumavu jednačtyřicetiletý Miroslav Hrma z Děčína nikdy nezapomene. Kouslo ho tam klíště, načež onemocněl nevyléčitelnou nemocí: ASL, což je amyotrofická laterální skleróza, neboli, laicky řečeno, odumírání svalů.

Jeho zřejmě jedinou nadějí, která by nemoc alespoň zastavila, je alternativní léčba v Belgii. Ta ale stojí třicet tisíc euro – a na to rodina nemá peníze.

Zákeřné klíště

„Ještě předloni v létě jsem byl zcela zdráv. O prázdninách jsem byl s rodinou na kolech na Šumavě. Tam jsem chytl klíště. Asi měsíc jsem měl na kůži flek a svědilo mě to. Navíc jsem měl pocit, že mi slábne levá ruka. Navštívil jsem lékaře, měl jsem podezření na boreliózu. V krvi se ale nic nenašlo," popisuje s odstupem času Miroslav okamžiky, kdy jeho život nabral naprosto nečekaný směr.

Začal proto ruku posilovat, jenže to mělo zcela opačný efekt, než si představoval:  Ruka slábla, dokonce mu z ní začaly vypadávat předměty.

„Navštívil jsem neuroložku, která mi po prvním vyšetření sdělila, že se jedná buď o otok nebo nádor na mozku, který tlačí na nervové centrum. Okamžitě mě odeslala na magnetickou rezonanci mozku a míchy, kde mi ale řekli, že jsem zdráv," dodává.

Hned poté ale následovalo vyšetření EMG. A po něm přišel šok v podobě nemilosrdné diagnózy: Trpíte nemocí ASL! Začíná vám boj 
o život.

Boj s nemocí

„Do té doby jsem neměl tušení, co tato zkratka znamená, ale byl jsem ještě v ordinaci ujištěn, že nemoc je neléčitelná, bude se rychle zhoršovat a pacienti se dožívají tří až pěti let," popisuje Miroslav.

Nehodlal se s tím smířit 
a začal zjišťovat všechny dostupné informace o léčbě. Zapojil rodinu, kamarády. Podstoupil několik očistných kúr, bezpočet lékařských prohlídek, akupunktur, pil bylinky, zeleninové šťávy, jedl vitamíny. Ze zoufalství zkoušel dokonce 
i hladovku.

Všechno marně, nemoc nezastavil.

„Teď, po roce a půl, se sotva udržím na nohou, mám problémy vstát z postele. Nejvíc tím trpí rodina, 
z chlapa v plné síle, v nejlepších letech, se stává troska. Ale musíme bojovat dál, zkoušet další a další věci. Zoufalý člověk zkouší vše 
a věřím, že jednou zjistíme, co na tuto potvoru pomáhá," říká odhodlaně.

Čas mu ale neúprosně utíká.

„Ze začátku přišla ztráta síly, až po nutnost použití invalidního vozíku. Každý den vidím, jak je na tom stále hůř a hůř," říká jeho manželka Lucie Hůlková.

Lucie je z manželovy těžké nemoci zoufalá.

„Celý život byl velký sportovec, nekuřák, nyní se mi doslova ztrácí před očima. Tuto nemoc současná medicína neumí léčit," říká Lucie s tím, že poslední nadějí zůstává léčba za pomoci plasmového reaktoru na soukromé klinice 
v Belgii.

„Pomocí této léčby je naděje tuto nemoc zastavit, ba dokonce zlepšit stav pacienta," dodává s tím, že náklady jsou ale tak vysoké, že je rodina nedokáže sama zaplatit. Léčba totiž stojí třicet tisíc euro.

„Zdravotní pojišťovna toto neplatí, je to alternativní léčba. A výsledek je navíc nejistý," říká Miroslav. Naději, že se mu tuto částku nějak podaří dát dohromady, ale přesto neztrácí. Je to totiž jeho jediná naděje.

Jednou z možností, jak můžete Miroslavovi, otci dvou synů, přispět, je turnaj v sálové kopané, který se koná v neděli 10. března v Libouchci. Na místě totiž bude probíhat finanční sbírka, kde bude moci každý přispět jakoukoliv dobrovolnou finanční částkou.

Na tento turnaj jsou podle organizátorů zváni všichni, kdož chtějí Miroslava podpořit.

Pomůže fotbalový turnaj?
V neděli 10. března 2013 se od 8:00 do 15:00  hodin ve sportovní hale v Libouchci bude konat turnaj na podporu našeho kamaráda a dlouholetého hráče týmu BUMIKA Děčín a DC VÝCHOD Miroslava Hrmy, který onemocněl vážnou a nevyléčitelnou nemocí  ASL.
Jediná  jeho naděje je alternativní léčba, která je ovšem velmi nákladná. Současně na místě bude probíhat finanční sbírka, kde bude moci každý přispět jakoukoli částkou. Na turnaj jsou zváni všichni, kdo chtějí Míru v této jeho vážné situaci podpořit. Autor: Jiří Buřt