Odstavená stará auta, plechy, plasty, staré pneumatiky, opodál ohniště, na němž se spaloval odpad. To všechno stálo a leželo na prostranství u garáží cestou na folknářský hřbitov. Dnes už je místo čisté a nikdo by nepoznal, že tu kdosi skladoval ojetá auta a další haraburdí a zřejmě i pálil nebezpečný odpad.

„No to koukám, bylo to tu celou zimu. Ani pořádně nevím, komu to patřilo,“ divil se muž, jenž vcházel do jedné z garáží. Sám si prý odboru životního prostředí i stěžoval, jenže bezvýsledně.

Jeho úředníci šli místo zkontrolovat až po upozornění Deníkem.

Černou skládku, navíc plnou nebezpečných odpadů, vytvořil Pavel Němec, který má v nedalekém rodinném domku dílnu. „Přišla sem kontrola, hned do druhého dne jsem to uklidil,“ bránil se mladý muž. Auta prý skladuje na náhradní díly pro sebe a své kamarády. Jedno z nich, poměrně zachovalé, stojí na vjezdu k domku. „Koupil jsem ho na náhradní díly jako všechny ostatní, mé vlastní auto mi ukradli, sice ho policisté našli, ale je tak zničené, že potřebuje opravu,“ tvrdil Němec. Ostatní má v kůlně nebo u kamarádů.

„Původce skládky jsme kontaktovali a on hned druhý den přišel s fotografiemi uklizeného místa. Ani pokutu nedostal,“ uvedla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora.

To potvrdil i Němec. „Do čtrnácti dní musím přinést doklad o tom, jak jsem nepořádek zlikvidoval,“ vysvětlil a slíbil, že už se nebude s vraky a náhradními díly roztahovat na zakázaná místa.

Černých skládek jen v Děčíně jsou ale desítky. Loni a letos jich děčínští strážníci objevili stovku.

„Některé případy strážníci postoupí správnímu orgánu, některé vyřeší na místě domluvou nebo blokovou pokutou,“ vysvětlila Lakomá.
Pokud domluva či bloková pokuta nepomůže, záležitost si přebírá odbor správních činností a živnostenský úřad. Jeho úředníci mohou hříšníkovi udělit pokutu až ve výši padesáti tisíc korun. Odbor správních činností řešil v letošním roce už tři případy černých skládek.