Všichni pacienti měli lehký průběh a téměř všichni se již uzdravili. V jednom z ohnisek se pak ukázalo, že očkování chrání i před touto variantou viru.

"Již dříve jsme měli potvrzeno devět případů, tento týden nám pak drážďanská laboratoř potvrdila delta mutaci u dalších tří vzorků z Děčínska," uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Ústecký Činoherák.
Tata Bojs, Nebe i Činoherák. Zámky na Děčínsku chystají na léto kulturní pecky

V prvním ohnisku se podle Šimůnkové jednalo o cestovatelskou anamnézu, tedy pacienti si přivezli nákazu ze zahraničí. Druhé ohnisko pak sice časově s tím prvním nesouvisí, geneticky se ale souvislost prokázala. Třetí je pak společné s Libereckým krajem, kde nedávno měli potíže s touto variantou viru v Polevsku. Právě z něj se přenesl do nedalekých Kytlic na Děčínsku. 

V jednom z ohnisek se ukázalo, že očkování je schopné ochránit i proti této mutaci. V jedné ze zasažených rodin totiž žije žena, která má za sebou ukončené očkování. Přesto ji hygienici nechali raději v karanténě s ohledem na to, že se v práci stýká s velkým množstvím lidí. Jak ale ukázaly následné testy, tato žena neonemocněla a testy měla negativní.