Přes sto třicet lidí je v Benešově nad Ploučnicí dlouhodobě bez práce. Jen pětadvacet z nich je zařazeno do nového institutu, který platí od 1. července, do tzv. veřejné služby. Pokud se nezaměstnaní, kteří jsou evidovaní na úřadu práce déle než šest měsíců, této formy práce vyhnou, dostanou jen minimální finanční podporu. Konkrétně 2020 korun.

I kdyby měli všichni v Benešově zájem, město jim to umožnit nemůže. Mohou si ale veřejnou službu najít i v okolních obcích.

Ivan Neliba, který má tyto lidi na starosti, řekl, že víc lidí vzít nemohl.

Zaměstnali o pět lidí více

„Původně jsme měli na veřejnou službu zaměstnat jen dvacet lidí, vzal jsem nakonec o pět víc. Nejde to, máme tu ještě dalších deset lidi, které musíme zaměstnat například na veřejně prospěšné práce.“

Jeho slova podpořil i starosta města Karel Vrbický. „Chápu, že se lidem nebude líbit, že když se nezapojí do veřejné služby a budou kráceni na dávkách, budou se zlobit. Obce a města však nejsou povinné zřídit veřejnou službu. Přesto jsme se ji rozhodli realizovat. Je fakt, že pro všechny práci nemáme, těch dvacet pět lidí, které v současnosti máme ve stavu, je pro město dostačující. Uvidíme jak to bude dál, zkušenosti, především organizačního rázu, teprve sbíráme. Musím však potvrdit, že je za těmito lidmi je v Benešově vidět kus práce,“ přiznal starosta. Dodal , že Benešovští přemýšlejí, jak to bude s veřejnou službou v praxi dál. Až nezaměstnaní dostanou první nižší dávky v hmotné nouzi, jistě budou chtít po radnici, aby jim práci dala.

„Zřejmě budeme muset vyčlenit jednoho člověka, který bude mít toto všechno na starosti. Brzy nám to čas ukáže,“ je si jistý starosta.

Radnice podle jeho slov nezaměstnané včas upozornila na to, že nový způsob sociální podpory, který platí od 1. července, má své podmínky a nová pravidla.

Pracovat chtějí

„My jsme lidi informovali prostřednictvím našich pracovníků sociálního odboru. Když si v červnu přišli pro dávky, byli na to upozorňováni. Už tehdy se někteří nezaměstnaní o veřejnou službu zajímali. Od kolegyň dostali všechny potřebné informace,“ řekl Karel Vrbický. Dodal, že zatím, až na jeden případ, se nesetkali se stížnostmi. Tím případem byli Jan Maťátko a Jana Zárybnická. Jim nejprve radnice odmítla uznat jako veřejnou službu pomoc při odstraňování povodní.

„Už jsme jim také ale vyšli vstříc. Přinesli si prohlášení, že po povodni pomáhali a my jsme jim to jako veřejnou službu uznali. Už je to v pořádku,“ řekl představitel Benešova.

Jana Zárybnická to potvrdila. "Hodiny, které jsem s přítelem odpracovali při pomoci po povodni, se nám započítali a příští měsíc se nám to promítne do výše dávek," uvedla.

Připomeňme, že veřejná služba je určena dlouhodobě nezaměstnaným.

Dávky bez veřejné služby činí 2020 korun, při odpracování 20 hodin měsíčně 3126, při odpracování 30 hodin pak 3678 korun. Veřejnou službu mohou nezaměstnaní vykonat i v okolních městech a obcích.

NAĎA KOCÁBKOVÁ