Po tragické smrti mushera Pavla Kratochvíle z Berouna zůstala smečka devíti psů. Tři z nich teď obývají děčínský útulek. Jsou z devítičlenné smečky muže, jehož našli s přítelkyní mrtvého v obytném přívěsu v Berouně těsně před koncem loňského roku. Šlo o nešťastnou náhodu, musheři si v přívěsu přitápěli plynem a udusili se. Smečku psů, která byla ve druhém přívěsu, umístili policisté, vyšetřující tragédii, do útulku v Rakovníku.

Z musherů s adopcí psů nikdo nepomohl. Rakovnický útulek za každého požadoval 99 Kč denně. Přitom je ani nedal do internetové nabídky. Podle Dany Bočkové, spolupracovnice útulků, byla i proto možnost adopce nulová.

„Maminka Pavla Kratochvíle by měsíčně platila skoro třicet tisíc korun za psy a to by pro ni bylo naprosto likvidační,“ dodala Bočková.

Smrt syna je pro matku Jaroslavu Kratochvílovou stále velmi bolestivou záležitostí. „Ale o psy se musím postarat, chci, aby skončili v dobrých rukách a nemusí to být ani u sportovců,“ uvedla Kratochvílová. Sama si jednoho ze synových psů nechala, druhého ho si vzala dcera. „Podařilo se umístit i další psy, i když jedna adopce je s problémy, a tak si ho beru zpátky. Už i na něj ale mám zájemce,“ řekla Kratochvílová.

Sněženka, Oliva a Trnka

Pomoc nabídl i děčínský útulek a přijal tři fenky z Pavlovy smečky, Sněženku, Olivu a Trnku. Stejně jako všichni ostatní psi jsou i ti v Děčíně kříženci. „Pavel si totiž postavil speciální smečku právě jen ze psů z útulku, vychoval je od štěňat. Fenky, které jsou u nás, jsou k adopci velmi vhodné,“ poznamenala šéfová děčínského útulku pro opuštěná zvířata Evelína Jahelková. Zvířata sice přijela mírně vystresovaná, měla průjem, ale dnes už jsou v pohodě a dvě z nich jsou zamluvená. „Jsou to fakt přítulní a poslušní psi, i když jsou vychovaní jako psi tažní, může si je vzít i obyčejná rodina. Určitě budou nesmírně vděční,“ dodala Jahelková.

Dana Bočková i Jaroslava Kratochvílová mají pro děčínský útulek jen slova chvály. „Myslím, že za tohle lidské gesto v této nelehké době si útulek zaslouží opravdu mimořádnou pochvalu a jeho pracovníci úctu,“ uvedl Dana Bočková.