Kolem jedenácté hodiny přijížděl z města ulicí Čsl. mládeže. Viděl, jak na autobusové zastávce proti hlavnímu vlakovému nádraží stojí červené osobní auto, jehož řidič tu kohosi vysazoval. Hned poté se přímo před autobusem otočil do protisměru.

„Nic podobného se mi nikdy nestalo. Nezbylo mi nic jiného, než prudce dupnout na brzdu," popisuje Eduard Beneš.

Jen díky jeho duchapřítomnosti ke srážce nedošlo. Třiatřicetiletý řidič osobního auta si tak v klidu odjel. Hůře na tom ale byli lidé v autobusu.

„Celkem se zranilo šest lidí, jedna paní se přihlásila později," popisuje Eduard Beneš s tím, že na místě zasahovaly dvě sanitky. Jedna cestující se zranila tak, že skončila na operačním sále.

Řidič osobního auta Renault daleko nedojel, dopadli ho policisté. Měl navíc smůlu – celý incident totiž zaznamenaly kamery městské policie.

„Záznam jsme předali státní policii," uvedl mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.

„Případ je ve stádiu šetření a kamerový záznam, který má k dispozici policie, je brán jako důkazní materiál," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že řidič osobáku zatím nebyl obviněn.

Oba řidiči byli podle Trypesové vyzváni k orientační dechové zkoušce, která nepotvrdila užití alkoholu před anebo během jízdy. Nyní probíhá vyšetřování nehody – po zpracování bude případ předán na děčínský magistrát.

Díky kamerovému záznamu je Eduard Beneš klidný – ví, že jeho vinou se lidé v autobuse nezranili.

„Rád bych poděkoval všem, kteří pomáhali zraněným lidem na místě, než pro ně přijela záchranná služba. Také bych chtěl poděkovat operátorovi kamerového systému městské policie, který poskytl záznam státní policii," říká Beneš a dodává: „Chtěl bych se omluvit všem zraněným cestujícím, i když na jejich zranění nemám přímou vinu."

Nehody autobusů nejsou na Děčínsku ničím výjimečným. Například v roce 2013 začalo u autobusu, v němž jelo 40 lidí, hořet kolo.

Řidič tehdy zareagoval pohotově.

„Zastavil u krajnice a snažil se požár uhasit práškovými hasícími přístroji," popsal vyšetřovatel hasičů Miroslav Svoboda.

Jenže neuspěl, na místo tak museli vyrazit hasiči. Ti požár rychle zlikvidovali, nestačil se rozšířit.

„Děti z autobusu vystoupily ještě před naším příjezdem. Nikomu se nic nestalo, nikdo nebyl ošetřován," řekl Svoboda s tím, že příčinou požáru byla technická závada.

V autobuse v době nehody cestovalo 36 dětí a čtyři učitelky.

Mnohem vážnější nehoda autobusu se stala letos u Libouchce. Zahynul při ní jeden člověk. Autobus se tu srazil se dvěma osobními auty.

„U křižovatky na obec Malé Chvojno se srazily tři automobily a autobus. Na místě jsou všechny složky záchranného systému, podle předběžných informací jeden člověk utrpěl smrtelné zranění," popsala krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Tři lidé se zranili těžce, dalších deset lehce.

Další autobus havaroval letos v březnu přímo v Děčíně. Při řízení zemřel dvaašedesátiletý řidič, který vezl lidi městskou hromadnou dopravou z Chrochvic do města. Nikdo z cestujících se nezranil, oživování řidiče, jehož postihla náhlá srdeční příhoda přímo za volantem, už ale bylo marné.