„Čtyřiadvacetiletý mladík s vozidlem WV Bora srazil na přechodu osmačtyřicetiletého muže, který přecházel vozovku s o pět let mladší ženou. Oba mají po střetu s autem těžká zranění, jsou hospitalizovaní v ústecké nemocnici. U řidiče jsme požití alkoholu před jízdou nezjistili,“ popsal případ děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Vyšetřování nehody zatím není u konce.

V letošním roce srazili řidiči na přechodech už čtyřicet chodců, sedm z nich zemřelo, loni nezemřel žádný. Některé z přechodů jsou totiž nebezpečné. Jsou špatně osvětlené, neorientuje se řidič ani chodec.

Aby se viditelnost přechodů zlepšila, odborníci navrhují jejich stavební úpravy.

„Jsou to nejrůznější ostrůvky, instalace intenzivnějšího osvětlení či zužování vozovky,“ vysvětlil dopravní inženýr děčínské policie Petr

Chlouba.

Už od roku 2004 policie písemně vyzývá všechny silniční správní úřady a správce komunikací k úpravám přechodů pro chodce. Upozorňuje převážně na místa, kde si to situace v silničním provozu vyžaduje. Úpravy se na mnoha místech už zrealizovaly.

„Takových úprav se dočkaly například přechody v Děčíně v ulici Hudečkova či ve Varnsdorfu v ulici Čs. Letců. Takto upravený přechod zajistí, že řidič zbystří pozornost, přibrzdí a chodec by naopak měl chůzi zrychlit,“ dodal Chlouba.

Řidiči ale hřeší i jinak. Přes přechody jezdí rychleji, než by měli, a nedodržují bezpečný odstup.

„S tím mám osobní zkušenost. Jeden řidič mě na přechodu pustil, druhý ho v tem okamžik předjel a já jen stěží stačila uskočit,“ uvedla Jana Matoušková z Děčína.

Někteří dopravní odborníci míní, že nehod na přechod neubylo i proto, že policisté přechody nekontrolují. Jan Pechou z Besipu je však jiného názoru. I on nehody na přechodech přikládá jejich špatné viditelnosti či nezkušenosti řidičů. „Na vině ale mohou být samozřejmě chodci, kteří se nerozhlédnou a vstoupí do vozovky v přesvědčení, že když mají přednost, auto musí zastavit,“ řekl.

Dopravní policisté skutečně přechody kromě speciálních akcí příliš nehlídají. „Řešíme dopravu spíše mezi městy, navíc nemůžeme být všude a o přechody ve městě se stará městská policie,“ řekl Votrubech.

To potvrdil mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík. „Přechody střežíme samozřejmě pravidelně, tedy každý den, a to zejména v průběhu školního roku, a to hlavně v ranních a odpoledních hodinách, kdy děti jdou do školy resp. ze školy. Samozřejmě nemůžeme být na všech místech, ale máme vytipované rizikové lokality v blízkosti komunikací, které vedou poblíž základních a středních škol a na ty se zejména zaměřujeme,“ vysvětlil Pavlík dodal, že strážníci reagují i na podněty obyvatel města nebo poznatky z vlastní činnosti a hlídky podle aktuálních potřeb směřují k jiným přechodům pro chodce. „Nepamatuji si, že by v Děčíně došlo na přechodu, který mají pod dohledem strážníci, k nějaké dopravní nehodě,“ poznamenal Pavlík.