Mrazivé počasí, které v těchto dnech na Děčínsku panuje, představuje zdravotní riziko především pro starší lidi, chronicky nemocné a malé děti. Lékaři varují zejména před delším pobytem venku.

„Malé děti, zejména jsou-li ještě v kočárku, by vůbec neměly být venku, klesne-li teplota pod mínus pět stupňů. Starší děti jsou odolnější, ale ve větších mrazech by také měly raději zůstat doma. A důležité je, aby používaly mastné krémy na ruce a obličej,“ poradila rodičům dětská lékařka Oldřiška Štípková z Rumburku. Dodala, že ohroženy jsou také děti, trpící astmatem, protože se jim v mrazivém vzduchu hůře dýchá. Zvýšené riziko respiračních onemocnění ovšem mrazy nepřinášejí.

„U nás zatím nikdo z dětských pacientů s respiračním onemocněním nebyl. Naštěstí jsou matky rozumné a děti ven neberou,“ řekla zdravotní sestra Jarmila Matoušová z varnsdorfské ordinace dětské lékařky.

Že mrazy nezvýší počet respiračních a chřipkových onemocnění, si myslí i lékař Vladimír Zahradník z Děčína: „Měl jsem tu od začátku týdne pouze čtyři pacienty s chřipkovými stavy. Ale je pravda, že moji pacienti jsou mladšího věku. Ti respektují to, že by v mrazech zbytečně neměli pobývat venku.“

Podrobné rady, jak se chovat v chladném počasí, sdělil děčínský lékař Tomáš Milíč:

„Především by lidé měli pít dostatek tekutin. Pořádně se oblékat a nepodceňovat možnost prochladnutí. Pokud to není nezbytně nutné, ať raději venku nepobývají. To platí zejména pro starší ročníky, kardiaky a lidi s chronickými onemocněními.“ Dodal, že on sám radí svým pacientům, ať si pošlou pro recept raději někoho s příbuzných pokud jsou nemocní, než aby běhali do ordinace v takových mrazech.

Děčínská záchranná služba vyjížděla v těchto dnech pouze k lehčím zraněním, které si lidé přivodili pádem na zmrzlém povrchu komunikací, nebo při autonehodách.

„Lidé, kteří trpí srdečními chorobami, rizika znají a chovají se rozumě. Kupodivu větší problémy přicházejí s oblevami, kdy atmosférické podmínky špatně působí na pacienty s poruchami oběhového systému i astmatiky,“ řekl lékař ze záchranné služby Augusto Camargo.