Děti z Gymnázia v České Kamenici si tento týden díky mrazům užívají mimořádných prázdnin. Teplota ve škole klesla až ke třinácti stupňům nad nulou.

Studenti dostali od vedení školy ředitelské volno. Zatím do úterý, v případě potřeby ho škola prodlouží.

„Dcera byla minulý týden i ve třídě v zimním oblečení. Ve škole byla opravdu zima. Důvody neznám, asi se budova v takových mrazech vytopit nedala. Nebyla to žádná sláva. Naštěstí teď odjela na hory,“ řekla Jaroslava Landsmanová z České Kamenice.

„Samozřejmě, že máme problémy s teplotou. Jsme ve staré budově. Minulý týden nám ještě vypadl hořák v kotelně. Děti jsme pustili dříve domů. Tento týden mají ředitelské volno a práci na doma,“ řekla ředitelka gymnázia Ivana Mastíková. Dodala, že problém je v tom, že škola sídlí v pronajaté budově, kterou vlastní město, ale jejím zřizovatelem je kraj. Všechny dotace se škole vyhýbají. Letos jim ale město chce vyjít vstříc, protože si gymnázium přeje udržet. „Byli u nás i hygienici. Ve středu naměřili třináct stupňů nad nulou. Ale pokud jsou děti zvyklé mít doma v paneláku dvacet šest stupňů, bude jim tu zima, i když budeme topit podle normy na dvacet jeden stupeň,“ uzavřela Mastíková.

Na zimu při vyučování si stěžovali i studenti Střední školy řemesel a služeb Ruská v Děčíně. Minulý týden prý podle nich teplota v některých třídách klesla k jedenácti stupňům nad nulou. Student, který pochopitelně nechtěl být jmenován k tomu řekl: „Tento týden to už jde, je tu normálně. Minulý týden tady ale byla opravdu zima. Měli jsme kvůli tomu zkrácené vyučování.“ Dodal, že v některých třídách je nižší teplota stále, ale ty škola zavírá. Kvůli zimě v budově prý byly třídy poloprázdné.

„Spousta nás byla nastydlá. Nás bylo ve třídě jen šest z osmnácti. Teplotu nám sem přijela měřit i hygiena,“ řekl student střední školy Ruská.

Zkrácení vyučovací hodiny na třicet minut a konec vyučování ve dvanáct hodin od sedmého do devátého ledna, oznámila škola i na svých webových stránkách.

„Výuku jsme zkrátili skutečně kvůli nízké teplotě. Děti mohly být při vyučování oblečeny jako na ven, pokud chtěly. Stále temperujeme, i když je volno. Tento týden vyučování probíhá už normálně,“ řekla zástupkyně ředitele Světlana Plešková. Dodala, že pokud je nebo byla v nějaké třídě zima, studenti mohou přijít za vyučujícími, kteří třídu uzavřou a studenty převedou jinam.

„My máme staré plynové kotle, bohužel někdy něco vypadne. Je mi ale líto, že první, co studenti udělají je, že si stěžují rodičům, místo aby to řešili s námi,“ řekla Světlana Plešková. Že by ve třídách byla někde teplota jedenáct stupňů nad nulou rozhodně odmítla. O tom, že na škole byli kontrolovat teplotu pracovníci hygienické stanice, se nezmínila.

Jan Bechyně z Krajské hygienické stanice však potvrdil, že minulý týden na škole v Ruské kontrolu prováděli. Konkrétně Soňa Camargová, která má tyto věci na starosti.

„Byla tam kontrola na podnět. Teplota tam skutečně neodpovídala normě. Probrali jsme kdy a za jakých okolností může být provoz ve třídách, aby odpovídal vyhlášce o hygienických požadavcích,“ řekl Bechyně.