Pánové si v listopadu nechají narůst pořádný knírek. Podpoří tak kampaň Movember a osvětu v oblasti prevence mužského zdraví. Originálně se připojí také Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) - na vozidla městské hromadné dopravy vylepí symbolické kníry. 

Movember organizuje Nadační fond Muži proti rakovině. Podrobnosti o činnosti najdete na muziprotirakovine.cz.

„Dopravní podniky se i letos připojují k šíření osvěty v oblasti prevence mužského zdraví, která bývá někdy až příliš podceňovaná. Řidičů v městské hromadné dopravě je necelých deset tisíc, z toho zhruba tři čtvrtiny jsou muži. I oni jsou tedy velkou cílovou skupinou kampaně Movember. Důležité informace sdílíme nejen s cestující veřejností, ale i prostřednictvím interní komunikace s našimi zaměstnanci,“ vysvětlil předseda SDP ČR Tomáš Pelikán, který je současně ředitelem Dopravního podniku města Pardubic.

Na autobus, trolejbus nebo tramvaj s nalepeným knírem můžou lidé narazit v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Praze a v Ústí nad Labem.

Dopravní podniky v Chomutově a Jirkově, Děčíně a v Plzni podpoří osvětovou kampaň prostřednictvím letáků uvnitř vozidel nebo na sociálních sítích.

Jednání děčínského zastupitelstva, ilustrační foto.
Zastupitelé se hádali o smyslu dotací i elektroaut, nakonec si řekli o peníze

„Dopravní podniky v rámci Movemberu také pořádají soutěže mezi svými zaměstnanci i pro fanoušky na sociálních sítích. Na fotosoutěž, o které se brzy dozví na Facebooku a Instagramu, se mohou těšit také fanoušci SDP ČR,“ upozornila Linda Hailichová, mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR.

Název kampaně Movember vznikl složením dvou anglických slov:
knír (moustache) a listopad (November).

Rakovina prostaty je v České republice nejčastějším mužským nádorovým onemocněním, které se objevuje zhruba u každého devátého muže, což je asi 11 procent. To je o 18,6 procenta častěji, než je průměr zemí Evropské unie. V žebříčku nejvyššího výskytu nádorů varlat pak Česká republika zaujímá celosvětově 7. místo a neúprosnou diagnózu si každoročně vyslechne zhruba 500 převážně mladých mužů.

„Oba druhy nádorů jsou při včasném záchytu velmi dobře léčitelné. Ovšem podstatný je právě onen včasný záchyt související s prevencí. Dlouhodobě se očekává, že počet případů karcinomu prostaty se do roku 2030 ještě zdvojnásobí,” řekl pro SDP ČR Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze, předseda a zakladatel Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Jedním z hlavních témat letošní kampaně bude mimo osvěty i blížící se spuštění plošného screeningu, po kterém organizátoři Movemberu dlouhodobě volali.

Sdružení dopravních podniků ČR
je asociace provozovatelů městské hromadné dopravy v ČR. Sdružuje 22 provozovatelů městské hromadné dopravy v největších městech ČR. Ti provozují autobusovou dopravu, dále 7 tramvajových a 14 trolejbusových systémů a jeden systém metra. Na území obsluhovaném touto dopravou žijí téměř čtyři miliony obyvatel. Členské dopravní podniky ujedou ročně přes 320 milionů vozových kilometrů a přepraví téměř 1,8 miliardy cestujících.

Zdroj: SDP ČR