Ceny benzinu míří strmě vzhůru. Vyplývá to ze srovnání cen paliv na Děčínsku, které provedl Děčínský deník v dubnu – a nyní znovu. Vzestup cen potvrzuje také statistika společnosti CCS. Ta zaznamenala výrazné zdražení od začátku letních prázdnin.

Cesta na dovolenou se tak může na jedné nádrži prodražit i o sto korun.

„V létě se snažím jezdit více na kole, ceny jsou fakt nehorázné. Kde se to zastaví? Na čtyřiceti korunách za litr?“ zlobí se Jiří Málek z Benešova.

Z čerpacích stanic, které Deník sleduje, podražil benzín například na děčínské stanici Shell o 80 haléřů. O stejnou částku zdražilo také Tesco. O korunu a padesát haléřů pak podražila u Shellu prémiová nafta Diesel Extra.

Přestože ceny paliv stoupají, je v Ústeckém kraji nejlevnější v celé republice. Celostátní průměr je podle CCS 35,23 korun za litr benzinu, průměr v kraji byl 34,65 korun. Děčínsko se drží mírně nad krajským průměrem. Nejlevnější benzin natankují motoristé v Ústeckém kraji na Ústecku, kde stojí litr necelé 34 koruny. Naopak nejdráže je v okolí Litoměřic, kde zaplatí motoristé za benzin 35,36 korun. Na Děčínsku je čtvrtý nejdražší benzin v kraji.

Podobná situace jako benzinu je i u cen nafty. Ta je nejlevnější na Ústecku, kde stojí 33,61 korun. Děčínsko zaujímá v krajské tabulce druhé místo. A také nafta je nejdražší na Litoměřicku, kde za ni motoristé zaplatí 34,78 korun.

Od konce první červencové dekády se ceny paliv vydaly na strmou cestu vzhůru. Za necelé tři týdny vystoupila průměrná cena benzinu na 34,80 a nafty na 34,20 koruny za litr. Z toho jen během posledního týdne benzin vyskočil o téměř šedesát haléřů. Potvrdily se tak předpoklady ekonomů a analytiků, kteří již při růstu cen benzinu a nafty z prvního čtvrtletí letošního roku předpokládali další růst v letních měsících, kdy je tradičně vyšší poptávka po palivech.

Mnoho řidičů se kvůli rostoucím cenám benzinu a nafty uchyluje k přestavbě svých automobilů na pohon na plyn. Ten totiž vyjde na přibližně polovinu a i přes poměrně drahé přestavby se vyplatí již při relativně malém provozu.