Když se předloni 17. července přihnal prudký déšť, voda zaplavila během hodiny řadu mostů a nenávratně je poškodila. Krátce po opadnutí vody tehdejší premiér Andrej Babiš přislíbil, že stát obcím zasaženým povodněmi pomůže. Jen dva a čtvrt roku od přívalů vody nedorazil ani halíř. „V horizontu dnů, maximálně pár týdnů bychom měli dostat rozhodnutí o přidělení dotace. Po telefonátu se stavební firmou z tohoto týdne je jasné, že bychom na jaře mohli začít se stavebními pracemi,“ říká starosta Dolní Poustevny Robert Holec.

Podle jeho slov rychlejší opravu brzdilo to, že nebyl vyhlášen vhodný dotační titul. A to přesto, že v programu Živel bylo podle Holce peněz dostatek. V Dolní Poustevně, která nedávno bodovala v celostátním kole soutěže Vesnice roku, potřebují opravit devět mostků z patnácti. Některé z nich mohly po povodni v nějakém provizorním režimu sloužit alespoň pro chodce. Jejich stav se ale neustále zhoršuje a je patrné, že se propadají.

Varnsdorf nechal zbořit bývalou textilku na Západní ulici.
Ze staré továrny ve Varnsdorfu zůstane jen komín, nahradí ji volnočasový areál

Město má dokonce vysoutěženého dodavatele, nyní čeká jen na potřebné peníze. Dohromady totiž mají stát opravy 28 milionů a podle předběžných informací, které starosta má, by spoluúčast Poustevny měla být 11 až 12 milionů korun. „To je náš investiční rozpočet na dva roky. Odeslali jsme proto žádost na ministerstvo financí a na kraj o pomoc s naší spoluúčastí,“ doplňuje Robert Holec.

V podobně nepříjemné situace je také mnohem menší sousední Lobendava, kde povodeň napáchala škody za 21 milionů korun. To jsou přibližně čtyři roční rozpočty této malé vesnice. Ta přišla o tři mostky, jeden si ze svého rozpočtu a z darů již opravila. Velké škody ale před dvěma lety povodeň způsobila na místních silnicích a cestách. Také v Lobendavě čekají přiznání dotací, ze svého k nim budou muset přihodit šest milionů korun.

Vlak na děčínském hlavním nádraží. Ilustrační foto
Na Děčínsku se chystají výluky vlaků. Některé vůbec nepojedou

„Každý den se ptám paní ekonomky, jestli už nedorazilo rozhodnutí do datové schránky. Peníze potřebné na spoluúčast máme našetřené, i díky hospodaření v našich lesích,“ přibližuje situaci Lobendavy její starosta Stanislav Jirásek. Ten je rád, že dotace budou předběžně proplácené, chtěl se totiž vyhnout předfinancování pomocí úvěru. „Do toho bych v dnešní době nešel,“ dodává lobendavský starosta.

Voda řádila také v Dolním Žlebu.Voda řádila také v Dolním Žlebu.Zdroj: Pavel RandákSilné deště začaly trápit nejen Šluknovsko ale i Děčínsko v sobotu 17. července 2021. Například v Lobendavě podle údajů meteorologů napršelo za několik hodin okolo 150 milimetrů srážek, tolik běžně naprší za několik měsíců. Přívalové srážky velmi rychle rozvodnily potoky a napáchaly velmi velké škody. Kromě mostků na Šluknovsku valící se voda poškodila v Dolním Žlebu pilíře pod železničním koridorem z Děčína do Berlína, kvůli tomu byla na řadu dní paralyzována nákladní železniční doprava z Česka i do Česka. V Dolním Žlebu pak voda poškodila silnice, stejně jako v děčínské městské části Bělá. Ve Hřensku pak vyplavila až metr hluboká koryta na turistickém parkovišti nad obcí.