Doposud se o svoz odpadu nebo odklízení sněhu v Děčíně starala firma Marius Pedersen, která před lety koupila tehdejší městské technické služby. Své postavení nyní bude obhajovat v otevřeném tendru už podruhé. Od výběrového řízení si vedení města slibuje především zvýšení kvality poskytovaných služeb, k čemuž má pomoci i nasazení moderních technologií. „Svoz odpadů by měly monitorovat GPS na autech, nádoby na odpady by měly být do půl roku vybaveny čipem,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Při svozu pak obsluha popelářského auta načte jednotlivé popelnice, které vysypává. Město tak bude přesně vědět, zda vítěz výběrového řízení plní své povinnosti. Zároveň bude znát také na desetinu kilogramu hmotnost vyvezeného odpadu. Přínosem to ale bude i pro obyvatele města, kteří si často stěžují na to, že jejich popelnice zůstala nevyvezená. Mnohdy ji přitom jen někdo rychle naplnil. Po spuštění čipového systému se pak budou moci podívat na městský web, kde si v mapové sekci najdou svou popelnici. U té bude uveden datum a přesný čas jejího vysypání popeláři.

Další novinkou je rozdělení údržby zeleně ve městě do třinácti sektorů, které Děčín soutěží zvlášť. „Smyslem je umožnit většímu počtu potenciálních zhotovitelů se o zakázku ucházet,“ uvedla náměstkyně primátora pro rozvoj města Anna Lehká (Volba pro Děčín). Podle dalšího náměstka primátora Tomáše Brčáka (ODS) tím radnice umožní zapojit se do tendru i místním podnikatelům, o což od svého nástupu loni na podzim usiluje.

Vzhledem k rozloze jednotlivých „parcel“ nepotřebuje vítěz nijak velké strojové nebo personální zajištění. Zvlášť se bude soutěžit sekání trávníků na Letné, v Křešicích nebo v Březinách a v Loubí. Náročnější pak budou zakázky zahrnující v jednom balíku obě centra města nebo Nové Město, Boletice a Staré Město. „Pravidla pro získání zakázky jsou nastavená tak, aby ji mohl vysoutěžit například obyvatel panelového domu jednoho z děčínských sídlišť, který chce udržovat trávník v bezprostředním okolí svého bydliště,“ doplnil náměstek Brčák.

Zájemci o některou z částí tendru s celkovou odhadovanou cenou 450 milionů korun se mohou hlásit do začátku března. Jen za odpady plánuje Děčín zaplatit 176 milionů korun. Délka kontraktů je u jednotlivých segmentů rozdílná. „Zakázka na nakládání s odpady je vypsaná na čtyři roky, na údržbu komunikací na pět a na provoz sběrného dvoru na tři roky. Stejná doba plnění bude také u údržby zeleně,“ dodal mluvčí Stínil. Vítězové všech částí tendru by měli nastoupit v polovině letošního května.