„Přijdete dva? Ne? Jeden, dobře,“ organizovala ještě během úterního poledne při obědové přestávce krásnolipská místostarostka Jana Drobečková vakcinaci v místním kulturním domě a přidělila zájemci volné místo na očkování. Jen krátce nato přišla ani ne padesátiletá žena. Svým věkem spadala do věkových kategorií, které se mohou nechat očkovat. I tu tady zapsali do seznamu, její čas přišel v 16 hodin.
Jednou z těch, která po úterním poledni čekala v předsálí krásnolipského kulturního domu na svou první dávku, byla také Alena Hlavničková. „Chci být zdravá, nedostat covid. Vůbec jsem se nebála, jen vás píchnou. Objednala jsem se minulý týden ve čtvrtek a dneska jsem přišla,“ řekla Hlavničková. Původně byla registrovaná u své praktické lékařky. Ta ale doposud nedostala vakcíny. Proto se paní Hlavničková rozhodla využít možnosti očkování v Krásné Lípě.

To, že se do kulturního domu vydali i lidé z jiných měst a obcí, potvrzuje také místostarostka Krásné Lípy Jana Drobečková. „Máme tu lidi na očkování z Chřibské, Rybniště, Horního Podluží nebo Velkého Šenova,“ vyjmenovala jen některé obce Drobečková.

Zelený autobus. Ilustrační foto.
Krajský dopravce celý region nepřevezme, má sloužit jako pojistka

Už před polednem ale byla kapacita téměř plná, o vakcínu od firmy Moderna projevilo zájem 320 lidí. S výjimkou čtyř zájemců se přitom jednalo o ty, kteří si šli teprve pro svou první dávku. I díky těmto očkovacím akcím má v třiapůltisícovém městě za sebou alespoň první dávku velká část dospělé populace. Možná i proto se nyní, společně s už dokončeným očkováním například u učitelů, zdravotníků nebo hasičů, kteří patří do právě uvolňovaných věkových skupin, daří obsazovat kapacitu pomaleji.

„Prvních 200 nebyl problém, to jsme naplnili rychle. Ty nižší věkové skupiny jsou ale už problém. Někteří mají problém i s tím, že kvůli práci nemohou přijet. Spousta jich pak očkování vůbec nechce. Nikomu to ale nevnucujeme,“ zdůraznila Drobečková. Ti, kteří dostali svou první dávku v úterý, dostanou druhou vakcínu 16. června.

Po čtyřech měsících přivítal první zákazníky i obchod s koly v Děčíně.
FOTO: Konečně! Další rozvolnění, lidé si mohli třeba i pro kola

Přímo v Krásné Lípě má očkování na starosti městská příspěvková organizace Kostka, která zajišťovala prostřednictvím mobilního týmu vakcinaci například v domě s pečovatelskou službou nebo i pro seniory žijící ve vlastních bytech. Právě pro osaměle žijící lidi zpočátku Kostka očkování organizovala. Postupně se rozšířilo na všechny věkové skupiny, pro lidi starší 80 let pak město zajistilo v počátcích vakcinace odvoz do očkovacího centra v Rumburku. 

„Jejich práce, ochota i přístup k lidem byl vždy excelentní a velmi si vážíme jejich práce a moc za ni děkujeme,“ řekla ředitelka Kostky Hana Volfová a poděkovala krajskému vakcinačnímu koordinátorovi za to, že mobilní tým dorazil do Lípy už počtvrté.